Reklamsız Sözcü

Cenevre-2 çöktü

İsviçre’de yürütülen Cenevre-2 Suriye barış görüşmelerinin ikinci turu dün tamamlanırken, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar İbrahimi, hiç ilerleme sağlanamadığı belirterek, “Çok ama çok özür dilerim” dedi.

android-time 14:25
Cenevre-2 çöktü
İsviçre’de yürütülen Cenevre-2 Suriye barış görüşmelerinin ikinci turu dün tamamlanırken, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar İbrahimi, hiç ilerleme sağlanamadığı belirterek, “Çok ama çok özür dilerim” dedi.

İbraihimi düzenlediği basın toplantısında, ikinci tur görüşmelerin çok az bir ilerleme kaydedilerek bitmesi sebebiyle Suriye halkından özür diledi. İbrahimi, “İki turun sonunda çok fazla bir ilerleme kaydedemediğimiz için çok çok üzgünüm” dedi. 3. tur müzakerelerde ilk gün terörle mücadele, ikinci gün ise geçici hükümet konusunun ele alınmasını önerdiğini söyleyen İbrahimi, “Maalesef hükümet heyeti bunu reddetti. Bu durum da muhalefette, Şam'ın geçiş hükümeti konusunu ele almayı hiçbir surette istemediği şüphesi doğurdu” dedi. İbrahimi, bu tür bir ‘uyuşmazlığın ne Suriye'de ne müzakerelerde ilerleme sağlanabilmesi için faydalı olduğunu' vurguladı: “İki tarafın daha iyi düşünüp taşınarak geri gelmesini ve Cenevre Bildirisi’nin nasıl yürütüleceği konusuna ciddi bir şekilde yaklaşmasını umuyorum.”

ABD VE RUSYA İLE GÖRÜŞÜLEBİLİR

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşeceğini belirten İbrahimi, üçlü görüşmeler kapsamında ABD ve Rusya yetkilileri ile de görüşme yapabileceklerini söyledi. Ban, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un bu konuyu ele almak üzere buluşabileceklerini dile getiren İbrahimi, kendisinin BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerine ve BM Güvenlik Konseyi'ne de gelişmeler hakkında bilgi verebileceğini belirtti.

Esad'a bir mesajı olup olmadığının sorulması üzerine İbrahimi, ‘Esad'a bir mesajı olmadığını, mesajının bu çok kötü krize dahil olan herkese olduğunu, Suriye halkını ve onların yaşadıkları büyük acıları, Suriye'deki yıkımı düşünmelerini' istediğini kaydetti.

Öte yandan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi Ahmet Çakal, görüşmede tam anlaşma sağlanamadığı için üçüncü tur konusunda karar verilemediğini söyledi. ‘Rejimin görüşmeleri çıkmaza sürüklediği' eleştirisini yapan Çakal, İbrahimi'nin gelecek turun yapılıp yapılmayacağına daha sonra karar verebileceğini ifade etti.

REJİM VE MUHALEFETTEN KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Dün de SMDK Sözcüsü Luey Safi, müzakerelerin çıkmaza girdiğini söyleyip görüşmelerin üçüncü turla devam edip etmeyeceği sorusu üzerine “Bunun için görüşmelerde bir ilerleme kaydedilmesi gerekiyor” demişti.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad da “Bu turda ilerleme sağlanamadı” derken, muhalefet heyetini suçlamıştı. Mikdad, “Karşımızdaki heyet terörizmle savaş konusunu tartışmak istemiyor. Biz terörizmle savaş konusunda bir anlaşmaya varıncaya kadar görüşmelere devam etmek istiyoruz” demişti. Mikdad, rejim yetkililerinin her şeyi tartışmaya hazır olmasına karşın muhalefet heyetinin sadece geçiş hükümetini tartışmak istediğini ve karşılarına gerçekçi olmayan bir gündemle çıktığını savunmuştu. Mikdad, Şam'ın geçiş sürecini, terörizmi tartıştıktan sonra ele almayı talep ettiğini açıklamıştı“

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more