Reklamsız Sözcü

Cenevre’de ikinci tur başladı!

Suriye'deki krizi sona erdirmek amacıyla düzenlenen Cenevre-2 barış görüşmelerinin ikinci turu bugün başladı.

11:21 -
Cenevre’de ikinci tur başladı!

Suriye yönetimi ve muhalif grupların temsilcileri İsviçre'nin Cenevre kentinde BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi arabuluculuğunda yürütülen barış görüşmelerinin ikinci turu için bugün bir araya geldi. Suriye yönetimini Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkanlığında bir heyet temsil ederken, Ahmed Carba'nın liderliğini yaptığı Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da muhalifler adına masaya oturacak.

Ocak'taki ilk turda taraflar somut bir anlaşma üzerinde uzlaşamamıştı. 25-31 Ocak arasında düzenlenen Cenevre- 2'nin ilk tur görüşmelerinde ‘geçiş süreci' meselesinde uzlaşmaya varılamazken, Şam ve muhalefet yalnızca Humus'ta kuşatma altındaki bölgelerden sivillerin tahliyesi üzerinde anlaşmıştı.

Cenevre-2'nin ikinci turu da, kuşatmadaki Humus kentinden ateşkes sırasında yüzlerce kişinin tahliye edilmesini izleyecek. Ancak 5 gün sürmesi beklenen 2. tur müzakerelerde de tarafların Suriye'deki krizi bitirecek bir uzlaşıya varması yine öngörülmüyor. Zira hükümet ‘terörle mücadele ettiğini' savunurken, geçiş yönetimi oluşturulmasını öngören 1. Cenevre görüşmeleri bildirisini imzalanmasını isteyen muhalefet de Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidarı terk etmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Humus’ta tahliye

Suriye’nin Humus kentinde isyancıların kontrolündeki eski şehir bölgesinden 600’den fazla sivilin tahliye edildiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler ve Kızılay ekiplerinin de hükümet güçleri tarafından bir yıldan uzun süredir abluka altında tutulan eski şehir bölgesine yardım malzemesi götürmeyi başardığı açıklandı.

BBC Muhabiri Jim Muir, bölgeye yardım malzemesi taşıyan bir konvoy girdiğini ve çoğunlukla kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan sivillerin tahliye edildiğini belirtti.

Wall Street Journal gazetesinin Humus’taki muhabiri Sam Dagher ise Twitter mesajlarında tahliye edilen ondan fazla erkeğin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını ve bilinmeye bir yere götürüldüklerini söyledi.

Dün, Humus’ta insani nedenlerle ilan edilen üç günlük ateşkesin son günüydü.

Humus Valisi Talal el Barazi bölgeden çıkmak isteyenler için ateşkesin üç gün daha uzatılabileceğini belirtti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:30 10.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more