Danimarka: MİT’in elindeyken kayıplara karıştı

Danimarka Adalet Bakanı, yazar Lars Hedegaard'a saldırıda bulunan şüphelinin MİT'in elindeyken kayıplara karıştığını ileri sürdü

Danimarka: MİT’in elindeyken kayıplara karıştı

Danimarka Adalet Bakanı Mette Frederiksen, İslam karşıtı yazar Lars Hedegaard’a saldırıda bulunan ve İstanbul’da gözaltına alınan şüphelinin Türkiye’de serbest bırakılmasına dair Türk makamları tarafından kendilerine 12 sayfalık rapor verildiğini söyledi.

Danimarka Adalet Bakanı Mette Frederiksen, Türkiye’de yakalanan B.H. adındaki saldırganın MİT’in elinde iken kayıplara karıştığı bilgisinin kendilerine sunulan raporda yer aldığını söyledi. Olaya geniş yer veren Danirmarka basını ise MİT’in elinde olan bir kişinin, Danimarka’nın iade talebine rağmen nasıl olup da kayıplara karıştığını sorgulamaya başladı.

Danimarka'dan Türkiye'ye sert tepkiDanimarka’dan Türkiye’ye sert tepki

 

Danimarkalı İslam karşıtı yazar Lars Hedegaard

Rapor üzerine harekete geçen Danimarka Adalet Bakanı Mette Frederiksen, Adalet komisyonuna verdiği bilgide, 3 Kasım tarihinde Türk makamlarına başvurarak yeniden bilgi istediğini söyledi. Mette Frederiksen, “Maltepe Cezaevi Müdürü resmi olmayan açıklamasında kendisi ile MİT görevlisi arasında bir telefon konuşması geçtiğini ve ‘MİT’in isteği üzerine saldırganın MİT’e teslim edildiğini’ söyledi. Bu olayda tüm sorumluluk benimdir ve Türk makamlarından inandırıcı ve gerçeği yansıtan bir açıklama alıncaya kadar peşini bırakmayacağım” dedi.

5 Şubat 2013 tarihinde Kopenhag’ın Frederiksberg semtindeki dairesinin girişinde 7.65 mm silahla saldırıya uğrayan ve silahın tutukluk yapması nedeniyle saldırganla boğuşarak hayatta kalmayı başaran Lars Hedegaard, saldırganın kasıtlı bırakıldığı görüşünü yineledi. Hedegaard, İslam dini ve Müslümanların yanlışlarını eleştirdiği için Türk hükümetinin saldırganı kasıtlı olarak serbest bıraktığını iddia etti. Muhalefet partileri de hükümet üzerindeki baskılarını arttırarak, Türkiye ile ilişkilerin tekrar gözden geçirilmesini ve Türkiye’nin yalan bilgiler vermesine tepki gösterilmesini istediler.

Raporda, saldırganın Türkiye’de Maltepe Cezaevi’nde tutuklu iken, MİT’e teslim edildiği ve daha sonra kayıplara karıştığı bilgisi Danimarkalıları yeniden ayaklandırdı.

Suikastçıyı serbest bırakmışız!Suikastçıyı serbest bırakmışız!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...