Sözcü Plus Giriş

Darbe yaptı, kimse oralı olmadı!

Libya’da ABD ’ye yakınlığı ile bilinen Tümgeneral Halife Haftar, aşiretler ve Muammer Kaddafi’yi deviren milis güçlerinin hakimiyet savaşı verdiği ülkede ‘karşılığı olmayan’ bir darbe ilanında bulundu.

16:52 -
Darbe yaptı, kimse oralı olmadı!

Haftar, meclis görevini gören Milli Genel Kongre'yi (MGK) feshettiğini ve Libya Askeri Geçiş Konseyi ilan ettiğini açıkladı.

Geçen salı aralarında sivil ve askeri yetkililerin bulunduğu 30 devlet görevlisi ile Askeri Geçiş Konseyi kurduklarını belirten Haftar, “Amacımız darbe yapmak değil devrim değerlerini korumak ve geçiş sürecini istikrarsızlıktan kurtarmak” dedi. MGK Sözcülüğü ise yönetime el koyma beyanının gayrimeşru olduğunu belirtip “İddiaların aksine bütün askeri tesislerin kontrolü, şu anda Savunma ve İçişleri bakanlıklarında” yanıtını verdi. Başbakan Ali Zeydan ise “Darbe başarısız oldu, Haftar'ın açıklamaları günlük hayatı etkilemedi, Libya sokaklarında askeri hiçbir hareketlilik yaşanmadı” diye konuştu.

Ordu söz vermişti

Savunma Bakanı Abdullah el Sini, daha önce MGK'nın kapatılmasını hedefleyen askeri bir darbeyi engellediklerini açıklamıştı. Genelkurmay Başkanlığı da 9 Şubat'ta ordunun herhangi bir şekilde siyasete müdahil olmayacağı ve ülkedeki siyasi anlaşmazlıkların dışında kalacağını duyurmuştu. Salı günü MGK'daki oylamada Başbakan Ali Zeydan'a güvenoyunun 2 hafta sonra geri çekilmesi, yeni ‘kriz yönetimi hükümeti' kurulması, 120 gün içinde yeni anayasanın yazılması, gelecek yılın başlarında parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması kararlaştırılmıştı. Merkezi hükümetin zayıflığından dolayı aşiretler ve milis güçleri özellikle petrol sahalarını kontrol etmeye çalışıyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:53 16.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more