Reklamsız Sözcü

“Demokrasiye son darbeyi Gül vurdu”

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi yeni internet yasasının “Türkiye’de demokrasiye vurulan son darbe” olduğunu, Cumhurbaşkanı Gül'ün ifade özgürlüğüne yapılan saldırıya katıldığını yazdı.

13:04 -
“Demokrasiye son darbeyi Gül vurdu”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasaya onay vererek hükümetin ifade özgürlüğüne karşı yaptığı saldırıda Başbakan Tayyip Erdoğan'a katıldığı belirtilen gazetede, “Yeni yasa sayesinde hükümet, özel hayatı koruma kılıfı altında mahkeme kararı olmaksızın internet sitelerini kapatma ve kullanıcıların internet aktivitelerini takip etme hakkını elde etti” denildi. Makalede şu ifadeler yer aldı:

“Yeni yasanın kabulünden önce de Türkiye'de binlerce internet sitesi yasaklıydı. 2013'ün ilk 6 ayında Türk yetkilileri Google'a 12 bin maddenin arama sonuçlarından silinmesi için talepte bulunarak bu alanda dünya 1'incisi oldu. Yeni yasa, Başbakan Erdoğan ve müttefiklerini giderek genişleyen yolsuzluk skandalından korumak için alınmış bir önlem ve açıkça sosyal medyada yolsuzluk skandalıyla ilgili detayların paylaşılmasını önlemeyi amaçlıyor. Başbakan iktidarda 10 yıldan uzun süre geçirdikten sonra giderek otoriterleşti ve yasama da onu durdurmak adına pek bir şey yapmadı. Freedom House ve Avrupa Birliği, Türkiye'deki gelişmelerle ilgili endişelerini dile getirdi.

ABD de internet yasasına tepkisiz kalmadı ve Başkan Obama uzun süre dolaylı olarak iletişim kurduğu Başbakan Erdoğan'ı sonunda çarşamba günü aradı. Beyaz Saray'ın 2 lider arasınaki telefon görüşmesiyle ilgili yayınladığı bildiri çok fazla detay içermiyor. Obama'nın Erdoğan'ı izlediği yol ile ilgili uyarıp uyarmadığı açıklanmadı. Başbakan'ın böyle bir uyarıyı duymaya ihtiyacı var. CHP yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Hükümetin otoriter tavrı, bu şekilde devam etmesi durumunda, hem Türkiye'nin Müslüman bir demokrasi olarak imajına, hem de Türkiye'ye bir müttefik olarak değer veren Batı'ya zarar verecek.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:17 23.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more