Reklamsız Sözcü

Dünyadan tek bir olumlu tepki yok!

İnternet yasasına yurtdışından tepkiler gecikmedi. Adeta internet sansürü ve ülkeyi büyük bir BBG evine çeviren yeni yasaya karşı tek bir olumlu eleştiri yok.

android-time 10:40
Dünyadan tek bir olumlu tepki yok!
İnternet yasasına yurtdışından tepkiler gecikmedi. Adeta internet sansürü ve ülkeyi büyük bir BBG evine çeviren yeni yasaya karşı tek bir olumlu eleştiri yok.

TBMM’den geçen internet düzenlemesine Avrupa’nın ardından ABD ve AGİT’ten de tepkiler geldi. Dış basın ise yasanın, yolsuzluk skandalının ardından gelen bir hamle olduğuna vurgu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, TBMM’den geçen internet düzenlemesi konusunda AGİT Temsilcisi tarafından dile getirilen kaygıları paylaştıklarını söyledi. Psaki, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, ABD olarak dünya genelinde ifade özgürlüğünü güçlü biçimde savunduklarını ve savunmaya da devam edeceklerini belirterek, “Demokrasilerin, halkların farklı sesleriyle güçlendiğine inanıyoruz” dedi.

Sözcü Psaki, “AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi’nin, önerilen tedbirlerin ifade özgürlüğü konusundaki uluslararası standartlarla uyumlu olmadığına dair son dile getirdiği kaygıları paylaşıyoruz. Bunlar (bu tedbirler) ayrıca, ifade özgürlüğünü, araştırma gazeteciliği, gazetecilerin kaynaklarının korunmasını, internet üzerinden bilgiye erişim ve siyasi tartışmaları önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip” ifadelerini kullandı.

AGİT’TEN UYARI: KONTROLSÜZ TAKDİR HAKKI VERİYOR

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunya Miyatoviç, internet yasasında yapılan son değişikliğin servis ve hosting sağlayıcılarına orantısız bir yük getireceğini belirtti. Konuyla ilgili e-posta ile açıklama yapan Miyatoviç, “Yeni önlemler, yönetimin internete kapsamlı şekilde müdahale etmesine ve Türkiye'deki tüm internet kullanıcılarının bilgilerini mahkeme gözetimi olmaksızın elde etmesine imkan tanıyor.” dedi.

Kişisel hakları ve özel hayatın gizliliğinin korunması amacıyla çıkarıldığı belirtilen yasanın, yönetime kontrolsüz bir takdir hakkı vererek interneti engellemeye dair yeni yöntemlere yol açabileceği uyarısını yapan Miyatoviç, “Parlamentonun, tavsiyelerimi dikkate almadan ve kamuoyu ve paydaşlarla istişare etmeden yasayı geçirmesi hayal kırıklığına yol açtı.” ifadelerini kullandı.

HRW: MUHALİFLERİ SUSTURMAK İÇİN…

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ise TBMM’de kabul edilen yasaya ilişkin , “Geçen seneki protestoların ve çoğu internet üzerinden ifşa edilen yolsuzluk skandalının ardından gelen bu hamlenin zamanlaması; savunmaya geçen bir hükümetin, muhalifleri susturmak için gücünü artırma ve siyaseten zarar verici çevrimiçi materyali keyfi olarak sınırlandırma isteğinde olduğu yönündeki endişeleri artırıyor” açıklamasında bulundu.

“YOLSUZLUK SKANDALIYLA İLGİLİ”

İnternet yasası dış basında da geniş yer buldu. Washington Post gazetesi ‘Türkiye'de internet yasakları endişelerin artmasına neden oldu’ başlıklı haberinde söz konusu yasanın hükümetin yolsuzluk skandalıyla ilgili bilgileri kontrol etme isteği olarak algılandığını ve bu nedenle endişeleri artırdığını yazdı.

IPI GÜL'E TWEET'İNİ HATIRLATTI

El Cezire ise ‘Türk parlamentosu internet yasaklarını kabul etti’ başlıklı haberinde “Yeni yasayla birlikte kullanıcıların kayıtları herhangi bir bilgilendirme olmadan yetkililer tarafından kayıt altına alınabilecek” dedi.

“ALARM VERİCİ”

AFP ajansı ise Türkiye’deki internet yasaklarının “alarm verici” olduğunu belirtti ve “Türkiye'de ‘gizliliği ve gençleri korumak' için kabul edilen internet yasakları için ifade özgürlüğüne darbe vurduğu ve otoriterliği artıracağı eleştirileri yapılıyor” dedi.

BBG’YE BENZİYOR

New York Times da internet sansürü hakkında makale yayınlayan başka bir önemli gazeteyken Yahoo News‘in de bu konuya yer vererek yeni düzenlemenin George Orwell'ın 1984 romanından bir farkı olmadığı söyleyerek Türk hükümetini “Big Brother”a benzettiği de gözden kaçmıyor. Daha da günümüze uyarlarsak devletin sürekli gözetlediği vatandaşların oturduğu bir BBG evini andırıyor artık ülke.

Tüm bilinmeyenleriyle internet yasası!

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:1107.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more