Ebola’dan ölenlerin sayısı 7 bine yaklaştı

Dünya Sağlık Örgütü Ebola'ya yakalananların sayısının 16 bini aştığını ve ölü sayısının da 7 bine yaklaştığını açıkladı

Ebola’dan ölenlerin sayısı 7 bine yaklaştı

İki gün önce yapılan açıklamada, ölü sayısı 6 bin olarak verilmişti. Rapor edilmeyen ölümler sebebiyle ölü sayısının çok daha fazla olabileceği belirtiliyor.

DSÖ, Ebola hastalarına yardım amaçlı sağlık merkezleri kuruyor. Kurulan merkezler hastalığın derecesine göre günde 8 ile 12 hastayı barındırabilecek kapasitede. Sağlık merkezlerinden önce sağlık örgütü çalışanları; yerel halka, kişisel bakım ve temizlik yapılarak Ebola virüsünden korunmanın eğitimi veriyor.

DSÖ'den enfeksiyon, koruma ve kontrol uzmanı Dr. Martin Cormican, “Sağlık merkezlerinin açılmasından önce üç günlük bir eğitim seminerimiz var. Bu seminerde, Ebola hastalığını anlatıyoruz, bu hastalık insanlara nasıl bulaşıyor ve nasıl yayılıyor. Sonra işi pratiğe döküyoruz. El temizliği nasıl yapılır, hastalıktan korunma amaçlı verdiğimiz ürünler nasıl kullanılır, bunları gösteriyoruz.” dedi. Dr. Cormican, Ebola virüsüne karşı mücadelede, zorlu koşullarda güvenli bir şekilde çalışabilecek, hastalık hakkında yeterince bilgi ve deneyime sahip insanlara ihtiyacı olduklarını da sözlerine ekledi.

Ebola aşısı umut verdi! Ebola aşısı umut verdi!

DSÖ salgın hastalıklar yetkilisi Dr. Sylvie Briand, öncelikle yerel halktan seçtikleri insanları eğittiklerini, onların da halka bilgi verdiklerini belirtti. Briand, bunu ‘kartopu etkisi’ olarak tanımladı ve “İnsanların bu şekilde bilgilenmesiyle Ebola virüsünün yakın zamanda durdurulacağına inanıyorum.” dedi.

Afrika'da Ebola'dan sonra Lassa virüsü paniğiAfrika'da Ebola'dan sonra Lassa virüsü paniği

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...