Reklamsız Sözcü

El Kaide’den şok açıklama!

El Kaide, Irak ve Şam İslam Devleti ( IŞİD ) ile hiçbir bağlantısı olmadığını açıkladı.

15:38 -
El Kaide’den şok açıklama!

El Kaide örgütü, Irak ve Şam İslam Devleti 'ne (İŞİD) desteğini geri çektiğini açıkladı. Cihat yanlısı sitelerde yayınlanan ‘Kaide Merkez Komutanlığı'nın açıklamasında şöyle denildi: ‘IŞİD, Kaide'nin bir kolu değildir. Kaide'nin IŞİD'le örgütsel bir bağlantısı yoktur. Kaide'nin IŞİD'in eylemlerinden sorumlu değildir.'

El Kaide'nin bu açıklamayı, Suriye'nin iç savaşına dahil olan İslami militanların üzerindeki otoritesini teyit etmek amacıyla yaptığı düşünülüyor.

Suriye'de küçük fakat güçlü bir birlik olarak rol alan IŞİD, hem İslamcı militanlarla hem de Esad kuvvetleriyle çarpışıyor. Suriye'de isyancıların kendi aralarındaki savaşta sadece bu sene en az bin 800 kişi hayatını kaybetti.

Aynı ideolojiye sahip olan olan IŞİD ve El Kaide'nin bugüne kadar bağlantılı oldukları düşünülüyordu. Ancak El Kaide'nin Suriye kanadı olarak bilinen El Nusra cephesi ile IŞİD arasında da çatışmalar yaşanıyor.

El Kaide'nin internet sitesinde yer alan mesajda, IŞİD için“ El Kaide'nin bir kolu değildir. El Kaide ile hiçbir organizasyonel ilişkileri bulunmamaktadır ve IŞİD'in eylemlerinden El Kaide sorumlu değildir” açıklaması yapıldı.

IŞİD'in lideri Ebubekir el Bağdadi Nisan ayında El Nusra cephesiyle birleşme düzenlemeye çalışmış, El Kaide lideri Ayman el Zevahiri'nin emirlerine karşı gelerek bir grupta çatlağa neden olmuştu.

Zevahiri ise Mayıs 2013’te bir mektup yazarak, IŞİD'in lağvedilip Suriye'deki “ılımlı şeriatçı” Nusra Cephesi'ne katılmasını emretmişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more