Reklamsız Sözcü

Endonezya’da çirkin uygulama

İnsan Hakları İzleme Örgütü Endonezya'da kadın polisler işe alınırken yapılan bekaret testini kınadı

13:24 -
Endonezya’da çirkin uygulama

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Endonezya'da uzun yıllardır süre gelen ve uluslararası toplum tarafından birçok kez kınanan kadın polislere bekaret testi uygulamasını kınadı. Örgüt, testin “küçük düşürücü ve ayrımcı” olduğunu ifade etti.

Örgüt, güvenlik güçlerinde ataerkil tutumların yaygın olduğu belirtirken, yayımladığı raporda kadın polislerin ve polislik başvurusu yapanların ifadelerine yer verdi. Uzmanların kişinin bakire olup olmadığını anlamak için yapılan testi “işe yaramaz” olarak nitelediği raporda, Endonezya polis sözcüsü Ronny Sompie'nin görüşleri de bulunuyor.

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARI TESPİT İÇİN

The Guardian’da yer alan habere göre Sompie, test yapılan kişilerin duruma “negatif tepki vermediğini” söylerken, testin bekaret için değil cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek amacıyla yapıldığını iddia etti. Sompie, “Tüm bunlar profesyonellik içinde yapılıyor ve başvuranlara zarar verilmiyor” dedi.

Mısır, Hindistan ve Afganistan'da da benzer uygulamaların yapıldığına dikkat çeken İnsan Hakları İzleme Örgütü, konu hakkında bir belgesel de çekti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more