Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’a oy için YSK’dan özel izin

Yüksek Seçim Kurulu, "Erdoğan"a oy verecek olan AKP'lilere özel randevu ayarladı.

Güncellenme: 16:48, 04/08/2014
Erdoğan’a oy için YSK’dan özel izin

Ali GÜLEN /FRANKFURT

Randevusu bilgisayarda bulunmayan 8 AKP’li için Ankara’dan, pazar günü özel randevu ve sandık verildi. Hem konsolosluk hem de diğer sandık görevlileri şoka girdi.

Yurt dışı seçimlerinde ayrımcılığı bizzat Yüksek Seçim Kurulu yaptı. Seçimlerin son günü olan 3 Ağustos’ta oy kullanmak için Frankfurt’ta sandığa gelen ve sonradan AKP tarafından “sandık görevlisi” kartı verilen Hamza Yakut isimli genç, oyunu kullanmak istedi.

Ancak hiç bir sandıkta görünmüyordu ve “oy kullanma hakkının” karşısında kırmızı işaret vardı. Yani, oy kullanamayacaktı. Ayrıca, randevu verme işlemi 25 Temmuz günü saat 17.00’de bitmişti ve kimseye başka randevu verilmiyordu.

ERDOĞAN İÇİN ÖZEL RANDEVU

Ancak AKP’lilerle birlikte Yüksek Seçim Kurulu’nu arayan genç için istisna yapıldı ve pazar günü öğleden sonra Yüksek Seçim Kurulu’nda bir kişi, bilgisayardan onun “kırmızı işareti”ni kaldırdı. Genç de, bilgisayarda 57 numaralı sandık işaretlendiği için gidip orada, saat 14.00’ten sonra “Erdoğan” için oyunu kullandı. Konsolosluk ve sandık görevlileri şok geçirdi.

AYNI GÜN 8 KİŞİ

Konuyu öğrenen CHP sandık görevlileri hemen itiraz etti. Konuyla ilgili tutanak tutuldu. CHP Komisyon Başkanı Ali Ercan, uzun süre Hamza Yakut’a “Sen bu sahtekarlığı nasıl yaptın?” diye bağırdı ama bir çözüm bulunamadı. Frankfurt’ta aynı şekilde aynı gün, 8 AKP’liye bu şekilde oy kullandırıldığı görüldü.