Reklamsız Sözcü

Erdoğan’a şarap eleştirisi

Bild, Türk şarabını tanıttı. Bir de eleştiri yaptı: İslamcı Erdoğan'ın vergileri, bu lezzeti bize çok görüyor...

11:55 -
Erdoğan’a şarap eleştirisi

Ali GÜLEN / FRANKFURT

Almanya’nın en çok satan gazetesi Bild’in şarap uzmanı Martin S. Lambeck, “islamcıların baskısı altında bulunan Türkiye’nin bin yıllık bir şarap kültürü var” diyerek, Türk şarabı üzerine uzun bir makale yazdı. Bir süre öncesine kadar servis edilen Türk şaraplarının bir kaç istisna hariç “iğrenç” olduğunu yazan Lambeck, ama artık her şeyin çok farklı olduğunu belirtti.

BOĞA KANI, HARİKAYDI…

90’lı yıllarda kendisine Genelkurmay tarafından “Boğa Kanı” (Atatürk Orman Çiftliği’nde üretilen) bir şarap hediye edildiğini, “önce küçümsediğini” ama yıllar sonra bunu içtiğinde muhteşem bir tadı olduğunu gördüğünü belirten Lambeck, “Harika bir şaraptı. Yazık ki, islamcı Erdoğan’ın yüksek vergileri ve gümrükleri, bu güzel şarapların bize ucuza ulaşmasına engel oluyor” dedi. Şimdilerde ise, Anadolu topraklarındaki bin yıllık şarap kültürüne dönüşün yaşandığını belirten yazar, özellikle Kapadokya’da üretilen şarapların tadıyla dünyanın en iyi şaraplarıyla karşılaştırılabileceğini belirtti.

KAYA KAPADOKYA’YI MUTLAKA TADIN

Buralardaki volkanik tüflerde yetişen şarapların her yudumunda farklı bir tadın farkına varılabileceğini vurgulayan yazar, “Örneğin Kaya Kapadokya’yı 15 derecede bir Burgund bardağında, köfte ve patates güveç ile içmenin keyfine diyecek yok. Ne yazık ki, bu şarabı yüksek vergiler nedeniyle burada ancak 13 Euro’ya alabiliyoruz” diye yazdı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more