Reklamsız Sözcü

Ermeni Yetim Halısı ortaya çıktı!

Ermenilerin 1915 yılı olaylarının simgesi olarak gördüğü "Gazir Halısı" Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi'nde sergilenmeye başlandı

00:56 -
Ermeni Yetim Halısı ortaya çıktı!

Ermenilerin 1915 yılı olaylarının simgesi olarak gördüğü “Ermeni Yetim Halısı” olarak da bilinen “Gazir Halısı”, Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi’nde “ABD’ye teşekkür:  Yurt dışındaki Amerikan cömertliğinin minnettarlığı olarak başkanlara üç hediye” başlıklı sergide, iki diğer eserle teşhir edilmeye başlandı. Serginin açıldığı merkeze gelen ABD’de yaşayan bazı Ermeniler halıyla fotoğraf çektirdi. Halı, 23 Kasım tarihine kadar sergilenecek.

Öte yandan halının sergilenmeye başlanmasıyla ilgili Ulusal Basın Klubü’nde toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Kongre üyeleri Adam Schiff, David Valadao, Judy Chu, David Cicilline, Katherine Clark, Jim Costa, James McGovern ve John Sarbanes katıldı. Toplantıda yapılan konuşmalarda halının sergilenmesinin Ermeni toplumu için “tarihi bir gün” olduğuna vurgu yapılarak, 1915 olaylarının da ABD Kongresi tarafından “soykırım” olarak belirlenmesi gerektiği vurgulandı.

Beyaz Saray, “Halının, 1925 yılında Amerikan halkı tarafından yerlerinden edilen Ermeni yetimler için sağlanan insani yardımın tanınması amacıyla Başkan Coolidge’e sunulduğunu ve Cennet Bahçesi’ni tasvir eden 3,5×5,8 metre boyutlarındaki halının 4 milyon ilmek içerdiği ve 18 ayda tamamlanabildiğini” belirtmişti.

 

Başkan Coolidge’in 1929’da görev süresi sona erdiğinde onun kişisel eşyası olarak saraydan çıkan ancak ailesinin hediyesi olarak 1982’de Beyaz Saray’a dönen halı, o dönemden bu yana iki kere sergilenmişti.

Halının, Ermenilerin 1915 yılı olaylarının 100. yılı olan 2015 için yoğun lobi faaliyetleri yürüttüğü bir dönemde sergiye açılacak olması dikkati çekmişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 01:00 19.11.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more