Sözcü Plus Giriş
GALERİ Ferguson'daki olaylardan görüntüler 25 Kasım 2014 10:07
1 Geçtiğimiz Ağustos ayında Missouri eyaletinin Ferguson kentinde siyahi genç Michael Brown'un polis Darren Wilson tarafından öldürülmesi olayının görüldüğü davada jüri heyetinin, polisin sanık olarak yargılanmayacağı hükmüne varması sonrası Los Angeles sokaklarına dökülen yüzlerce Amerikalı kararı protesto etti.
2 Kararın açıklanmasının ardından dün akşam Ferguson karıştı. Bazı görgü tanıkları, polisin göstericilere içleri kurşun saçmalarla doldurulmuş torbacıklar bulunan fişekler kullanarak ateş açtığını öne sürdü.
3 ichael Brown isimli siyah gencin ölümüyle ilgili davada çıkan bu karar olayın yaşandığı Ferguson banliyösü başta olmak üzere ülkenin pek çok yerinde protesto gösterilerinin başlamasına yol açtı.
4 Polisin bir tür fişekle göstericilere ateş ettiği öne sürülürken Obama da itidal çağrısı yaptı.
5 St. Louis Başsavcısı Robert McCullogh, jürinin saatler öncesinden aldığı kararı Pazartesi akşam geç saatlerde açıkladı. Karara göre, polis memuru Darren Wilson yargılanmayacak.
6 Wilson, 9 Ağustos’ta silahsız olduğu belirlenen siyah genç Michael Brown’ı birkaç kez ateş ederek öldürmüştü. Başsavcı Robert McCullogh, bazı tanık beyanlarının aksine, otopside Brown’un arkadan vurulmadığının ortaya çıktığını söyledi.
7 CNN’e konuşan bir görgü tanığı polisin göstericilere içleri kurşun saçmalarla doldurulmuş torbacıklar bulunan “bean bag” adlı fişekler kullanarak ateş açtığını bildirdi. Ayrıca Ferguson’da ‘yağma’ olayları da yaşanmaya başladığı, yolda park halindeki bazı araçlar ve iki binanın ateşe verildiği belirtiliyor.
8 New York’ta Union Square’da toplanan yaklaşık bin kişilik topluluk, kararın açıklanmasının ardından polis barikatını yararak Wall Street yönüne doğru yürüyüşe geçti. California ve Washington State’te de insanların kararı protesto etmek için sokaklara çıktığı bildirilirken, bazı polis arabalarına zarar verildiği ve göstericilerden bazılarının polise “katil” diye bağırdığı da söylendi.
9 Brown ailesi ise karar nedeni ile “büyük hayal kırıklığına” uğradıklarını söyledi. Sokaklarda silah sesleri duyulduğu bildirilirken, Brown ailesi de toplananlara sakin olma çağrısı yaptı.
10 Ayrıca göstericiler Amerika bayraklarını ayaklarının altında ezdiler ve yaktılar.
11 Missouri Eyaleti’nde Vali Jay Nixon, karar açıklanmadan olağanüstü hal ilan etmiş ve yarın okulların tatil edildiğini duyurmuştu. St. Louis’de Ulusal Muhafız Birlikleri kritik binaları koruma altına alırken Vali Nixon, halka “barış, karşılıklı saygı ve itidal” çağrısında bulundu.St. Louis Belediye Başkanı Slay de barışçıl protestolara müsade edileceğini ancak özel mülke zarar verilmesine müsamaha gösterilmeyeceğinin altını çizdi.
12 İşte protestodan bazı görüntüler...
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26