Fransa’da güvenlik alarmı

Fransız hükümeti son dört günde üç ayrı kentte düzenlenen saldırıların ardından ülke çapında yeni güvenlik önlemleri alıyor

Fransa’da güvenlik alarmı

Başbakan Manuel Valls, sokaklarda devriye gezen polislerin sayısının artırılacağını açıklarken ayrıca Noel tatili döneminde ülke genelinde 300 kadar askerin güvenlik birimlerine destek vereceğini söyledi. Devriye ekipleri şehir merkezlerinde garlar, istasyonlar ve ulaşım araçlarında görev yapacak. Başbakan Valls, Fransa’nın bir terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ve benzer saldırılar düzenlenebileceğini belirtti. Valls bununla birlikte Cumartesi gününden bu yana düzenlenen üç saldırı arasında bir bağlantı olmadığının da altını çizdi.

İHTİYATLI OLUN

“Bu olayları hafife almıyoruz” diyen Valls, saldırılara verilecek en doğru tepkinin “huzur içinde yaşamak” olduğunu kaydetti ve tedbiri elden bırakmamak gerektiğini vurguladı.
Valls, halkın kaygılarını da anladığını belirterek, “ihtiyatlı olunması” çağrısında bulundu.

Fransa'da tekbirli saldırı: 11 yaralıFransa’da tekbirli saldırı: 11 yaralı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da son saldırı üzerine kabineyi olağanüstü toplantıya çağırmış, halktan paniğe kapılmamasını istemişti. BBC Paris muhabiri Hugh Schofield ise Fransız yetkililerin saldırıların birbiriyle bağlantılı olmadığı kanısında olmalarına karşın, ülkede birçok kişinin “Saldırılar birbirinden mi esinleniyor?” diye sorduğunu aktardı.

Çöp aracı yayalara çarptı: 6 ölü, 7 yaralıÇöp aracı yayalara çarptı: 6 ölü, 7 yaralı

SON SALDIRI NOEL PAZARINDA

Son olarak dün akşam Nantes kentinde bir minibüs Noel pazarında alışveriş yapan halkın üzerine sürülmüş, 10 kişi yaralanmıştı. Yaralıların biri kaldığı hastanede hayatını kaybetti. Minibüsün şoförünün aracı Noel için kurulan pazarda sıcak şarap satan bir tezgahın üzerine sürdüğü, ardından da kendisini bıçakladığı bildirilmişti.

Pazar günü Dijon’da da bir sürücü tekbir getirerek aracını yayaların üzerine sürmüş ve bu saldırı sonucu da 13 kişi yaralanmıştı. Cumartesi günü de yine üç polise bıçakla saldıran bir kişi ise vurularak öldürülmüştü.

Kamyonla Noel pazarına girdiKamyonla Noel pazarına girdi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...