Sözcü Plus Giriş

Göçmenlere sınırlama,türbana yasak!

İsviçre halkı çalışmak veya iş bulmak amacıyla ülkeye Avrupa Birliği'nden gelen yabancıların yıllık kotalara bağlanması ile ilgili halkoylamasında "Evet" dedi.

11:35 -
Göçmenlere sınırlama,türbana yasak!

Avrupa Birliği vatandaşlarının İsviçre'deki sayılarını sınırlamaya yönelik olarak halkoyuna sunulan inisiyatif çok küçük bir farkla İsviçreliler tarafından kabul edildi.

Halkın yüzde 50.4'ü sınırlama yönünde oy kullanırken, yüzde 49.6'sı sınırlamaya karşı çıktı.

AB İLE İLİŞKİLER BOZULABİLİR

Kabul edilen inisiyatif İsviçre'nin Avrupa Birliği ile imzalamış olduğu kişilerin serbest dolaşımını kabul eden anlaşmalara aykırı bir durum oluşturuyor.

Avrupa Birliği yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda İsviçre'yi uyarmış, inisiyatifin kabul edilmesi halinde anlaşmaların rafa kalkabileceği ihtimalinin kuvvetli olduğunu bildirmişti. Son bir aydır hükümet inisiyatife “Hayır” çıkması için yoğun çaba harcadı.

Fransızca konuşan Batı İsviçre kantonlarının “Hayır” dediği inisiyatife, nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan Almanca konuşan kantonlar destek verdi.

Referandumda az farkla kabul edilen düzenleme, İsviçre’de göçmen sayısına önemli oranda sınırlama getirmeyi ve Avrupa Birliği’nde bireylerin serbest dolaşımına ilişkin anlaşmayı üç yıl içinde yeniden masaya yatırmasını öngörüyor.

Ancak kimi çevreler bu düzenlemeyi Avrupa ortak pazarına erişimi tehlikeye atabilecek bir adım olarak değerlendiriyor. AB yetkilileri, bu konudaki adımlarını İsviçre hükümetinin oluşturacağı yasaya göre belirleyeceklerini bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble bunun bir çok sorun yaratacağı konusunda uyarıda bulundu.

Uluslararası ilişkilerde tarafsızlık politikası uygulayan İsviçre, Avrupa Birliği üyesi değil. Ancak bu ülke, Avrupa Birliği politikalarının bir çoğunu benimsemiş durumda.

Brüksel, İsviçre’nin AB ile ilişkilerde sadece beğendiği tarafları seçemeyeceği uyarısında bulundu.

Referandum, Avrupa genelinde göçmenlik ve göçün etkileriyle ilgili tartışmanın yoğunlaştığı bir döneme rastlıyor.

“1 MİLYON MÜSLÜMAN” UYARISI

Ayrıca, milliyetçi İsviçre Halk Partisinin referandum kapsamında yaptığı kampanyada ülkedeki Müslüman sayısının 1 milyonu bulabileceği şeklinde uyarılar yapıldı. 8 milyon nü sahip ülkede resmi rakamlara göre 500 bin Müslüman yaşarken, çoğunun 1990’lı yıllarda Balkan savaşı döneminde ülkeye girdiği biliniyor. İsviçre ekonomisi düşük işsizlik oranı ve istikrarlı yapısıyla ekonomik krizle mücadelesine devam eden AB ülkelerine nazaran başarılı bir performans sergiliyor. Ülkeye giriş yapan göçmenler, ülkenin istikrarlı yapısına zarar vereceği düşüncesiyle halkı tedirgin ediyor.

İLKOKULDA TÜRBAN YASAĞI

Ayrıca, ülkenin doğu bölgesinde yer alan St. Gallen’e bağlı Au-Heerbrugg’de yapılan yerel referandumda da bölgede yer alan ilkokullarda Müslüman kızların türbanlı okula gelmesi yasaklandı. Referandumda 990 kişi yasak lehine oy kullanırken, 506 kişi ise yasağı reddetti.

Ülkenin en doğusundaki kasabada, Somali uyruklu iki kız çocuğunun 2013 Haziran ayında başörtüsü sebebiyle okuldan ayrı kalması ülke genelinde tepkiye yol açmıştı. Bunun ardından bölgedeki ilköğretim okulu, yönetmeliğini değiştirerek derste başörtüsü takılmasına izin verdi.

Diğer taraftan, bu tartışmaların sürdüğü sırada ise bir başka başvuru üzerine, İsviçre Federal Mahkemesi, yasal altyapı olmadığı için başörtüsünün okullarda yasaklanamayacağı yönünde karar vermişti. Ancak Federal Mahkeme’nin kararından sonra başörtüsünün okullarda çıkarılmasını savunan İsviçre Halk Partisi gereken yasal düzenlemeyi oluşturmak için St. Gallen’de referandumda oylanmak üzere yasaklama teklifi verdi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more