Sözcü Plus Giriş

Gül’e mektup yazarak sitem etti!

AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı, Fransız politikacı Helen Flautre, İnternet Yasası’nı onaylayan Abdullah Gül’e bir mektup yazarak Türkiye'nin AB yolundan iyice ayrılmaya başladığını belirtti.

17:56 -
Gül’e mektup yazarak sitem etti!

Flautre, Ankara'dan gelen haberler karşısında AB içerisindeki Türkiye dostlarınn endişeli olduğunu dile getirerek, “Bugün hükümetin girdiği yol, AB mücadelesi zorlaşıyor. HSYK yasasını bu haliyle onaylamamanızı rica ediyorum” dedi.

AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı, Fransız politikacı Helen Flautre, İnternet Yasası'nı onaylayan Abdullah Gül'e bir mektup yazarak, Ankara'dan gelen haberler karşısında AB içerisindeki Türkiye dostlarınn endişeli olduğunu dile getirerek, “Bugün hükümetin girdiği yol, AB mücadelesini zorlaştırıyor. HSYK yasasını bu haliyle onaylamamanızı rica ediyorum” dedi.

Flautre, mektubuna “Size bu mektubu üyelik müzakereleri ve Türkiye’nin Avrupa projesinin inanırlığı için devreye girmeniz gerektiğini iletmek için yazıyorum. Son günlerde, Türkiye’nin dostları ve Türkiye’nin AB üyeliğini kalpten destekleyen çevreler Ankara’dan kaygı verici sinyaller alıyorlar” diye başladı.

Flautre, basın üzerindeki baskının, ifade özgürlüğü ile bağdaşmadığını, Gül'ün kabul ettiği İnternet Yasası'nın da düşünce özgürlüğünü sınırlayıcı boyutu nedeniyle kendisini endişelendirdiğini dile belirterek, HSYK Yasası'nın ise hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı prensipleri açısından ‘ciddi bir geri adım' olduğunu dile getirdi:

“Birçok AB kurumu Meclis'te kabul edilen ve imzanıza sunulan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kanunu üzerine kaygılarını dile getirdiler. Yasa, zaten sorunlu olan adli yapılanmanın güvenirliğini zedeleyci nitelikler içeriyor. Hükümetin 2010 yılından beri sunduğu tüm adli reform projelerini destekledim. Bu projeler yargı bağımsızlığını ve Avrupa standartları ile uyumu hedefleyen nitelikte idi.

Her zaman Türkiye’nin AB üyeliğini, Türkiye ve AB için yüksek önemde olan bir proje olarak gördüm. Yıllardır bu projenin kabulü için mücadele verdim. Bugün hükümetin son aylardaki girdiği yol ile Avrupa Birliği'nde Türkiye projesi için verilmekte olan mücadelenin günden güne zorlaştığını izliyorum.

Sürmekte olan kriz AB üyesi ülkelerin müzakere sürecinde açılım sinyalleri verdiği bu günlerde Avrupa projesinin inandırıcılığını sorgular nitelikte. Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Avrupa sürecini tehlikeye atmamak için imzanıza sunulan HSYK yasasını bu hali ile onaylamamanızı rica ediyorum. Kişiliğinizde Türkiye’nin tüm politik güçlerine demokrasiyi, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin geleceğini savunmaya davet ediyorum.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more