Sözcü Plus Giriş

Polis, 2017’de yapılacak Hong Kong özel yöneticisi seçiminde Pekin yönetiminin kısıtlamalarına karşı gösteri yapan eylemcilere dün akşam biber ve göz yaşartıcı gazla müdahale edip barikatları dağıtmaya başladı. Hong Kong’da sokak ve caddeleri işgal eden gösterciler geceyi dışarda uyuyarak geçirdi.

Göstericiler, eylemlerine sabah da devam ederken, hükümet güvenlik güçlerini “eylemcilerin sakinleştiği” gerekçesiyle sokaklardan çekti ancak binlerce eylemcinin bugün de protestolara devam edeceği tahmin ediliyor.

Hong Kong hükümeti tarafından yapılan açıklamada ise göstericilerin trafiği kapatması nedeniyle bazı bölgelerdeki okullarda derslerin iptal edildiği belirtildi.

Hong Kong Özel Yöneticisi CY Leung da dünkü açıklamasında, polisin olayı yasalar çerçevesinde ele almaya devam edeceğini belirterek, göstericilere Harcourt bölgesinden ayrılmaları uyarısında bulundu.

Leung, hükümetin kamuoyunun tüm görüşlerini dikkatli bir şekilde dinlediğini kaydederek, ”Kamuoyunun sakinleşeceğini umuyorum. Halk, söylentiler doğrultusunda yanıltılmamalı. Güvenlik, kamu güvenliğinin sağlanması için çabalarına devam edecek” dedi.

”Occupy Central” hareketi ise Çin merkezi hükümetine Hong Kong’un iç politikasına müdahalesine son vermesi çağrısında bulunarak, kendi liderlerini seçmek istediklerin kaydetti.

Hong Kong’da “yasa dışı” olarak tanımlanan gösterilerin ardından dün Pekin yönetimi, merkezi hükümetin, hukukun üstünlüğünü zayıflatacak ve “sosyal huzuru tehlikeye atabilecek tüm yasa dışı” faaliyetlere karşı olduğunu açıklamıştı. Merkezi hükümet Hong Kong Özel Yönetimine, Hong Kong’un sosyal istikrarı için güçlü desteğini ifade etmişti.

Pekin yönetimi, Hong Kong’da 2017’de yapılacak özel temsilci seçiminde adayların geniş temsilli bir komite tarafından seçilmesine karar vermişti. Ancak bölgedeki “tam demokrasi” yanlıları, bu komitenin Çin hükümetine sadık üyelerden oluşacağını savunuyor ve evrensel standartlarda seçim talep ediyor.

TEK ÜLKE, İKİ SİSTEM

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olan Hong Kong, Çin’in “afyon savaşı”nı İngiltere’ye karşı kaybetmesinden sonra 1842’de bu ülkeye devredilmişti. Çin, daha sonra 1 Temmuz 1898’de Hong Kong dahil bölgedeki 235 adayı İngiltere’ye 99 yıllığına kiraladı.

Hong Kong, 1898’de imzalanan “kira sözleşmesiyle” uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997 Çin’e devredildi. İmzalanan ortak deklarasyon çerçevesinde, bölgeye 2047 yılına kadar Çin’e sadece dış politika ve savunma gibi alanlarda bağlı kalarak “tek ülke iki sistem” politikasıyla kendi idari bağımsızlığını ve yapısını koruma hakkı tanındı.

Hong Kong’un “kira dönemi” sonrası, ilk özel yöneticisi Çin tarafından seçilen Tung Chee-hwa, 1997-2005 tarihleri arasında görev yaptı.

Görev süresi 2002’de dolmasına rağmen tekrar seçilen Tung,uygulamak istediği tartışmalı güvenlik yasaları ve ekonomik kriz nedeniyle 500 binden fazla kişinin sokaklara dökülmesine sebep oldu.

Tung döneminin ardından yine Pekin yönetiminin belirlediği tek isim olan Donald Tsang Yam-kuen göreve gelerek 2005-2012 tarihleri arasında bölgenin ikinci özel yöneticisi oldu. Bölgenin şu andaki özel yöneticisi CY Leung ise 1 Temmuz 2012’de bin 200 kişilik bir komite tarafından Hong Kong özel yöneticiliğine seçilmişti.

Bu arada, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilan edildiği 1 Ekim, Hong Kong’da ulusal gün olarak kutlanıyor.