Sözcü Plus Giriş
GALERİ Hong Kong'ta şemsiye devrimi 30 Eylül 2014 10:44
1
2 Asya’nın en büyük finans merkezlerinin olduğu Hong Kong, son yılların en büyük protesto eylemine tanık oluyor.
3 Hong Kong'da binlerce demokrasi yanlısı kişi gösterilerine devam ederken, göz yaşartıcı ve biber gazlarıyla müdahale yapmaktan kaçınan polis, bazı mahallelerden çekilmeye başladı.
4 "Occupy Central" adını alan hareketin eylemcilerinin temel talebi, özgür başkanlık seçimi. Eylemciler, Pekin’in Hong Kong’da 2017’de yapılacak başkanlık seçiminde aday tercihlerine müdahale etmemesini ve seçimlere kısıtlama getirmemesini istiyor.
5 Hong Kong'da polis ve göstericiler arasındaki çatışmalardan sonra, kentte bugün daha sakin bir atmosfer olduğu gözleniyor.
6 Kent merkezindeki ana yolları kapatan, daha çok üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan göstericiler, gece boyunca caddelerde oturarak şarkılar söylediler, oyunlar oynadılar.
7 Seçimlerde reform talebiyle sokaklara dökülen göstericilere polisin müdahalesi sert oldu. Göstericilerin kendilerini polisten “şemsiye” ile koruması nedeniyle eyleme “Şemsiye Devrimi” deniliyor.
8 Polis güçleri, göstericilere karşı pazar akşamından pazartesi sabahına kadar 87 kez müdahalede bulunmuştu. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, polis ve göstericiler arasındaki çatışmalarda, 12'si polis olmak üzere 41 kişi yaralandı.
9 Polis, gazlı müdahalelerinin ardından göstericilerin dağılmaması üzerine, taktiğini değiştirerek daha ılımlı bir yol izleyemeye başladı ve Hong Kong'taki birçok bölgeden çekildi.
10 Eski İngiliz sömürgesi, 1997 yılından bu yana Çin’e bağlı özerk yönetim olan, “bir ülke iki sistem” ile yönetilen Hong Kong’da geçen hafta başlayan eylemler büyüyerek devam ediyor.
11 Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong'da 2017'de yapılacak özel temsilci seçiminde adayların geniş temsilli bir komite tarafından seçilmesine karar vermişti. Ancak bölgedeki "tam demokrasi" yanlıları, bu komitenin Çin hükümetine sadık üyelerden oluşacağını savunuyor ve seçimin evrensel standartlara uygun olarak yapılmasını talep ediyor.
12 22 Eylül’de öğrencilerin demokratik reform talebiyle başlattığı eyleme Hong Kong’da 2017’de yapılacak seçimler öncesi ‘Çin hükümetinin, adayları inceleme ve seçimlere kısıtlama getirme planlarına’ karşı ayaklanan Occupy Central with Love and Peace (Aşk ve Barışla Merkezi İşgal Et) hareketi ve işçiler de dahil oldu.
13 Pazar günü şehir merkezinde sokaklara dökülen binlerce göstericiye polis cop ve biber gazıyla sert müdahalede bulundu. Binlerce gösterici önceki gece sokaklarda sabahladı.
14 Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying ise protestoları ‘yasadışı eylemler’ olarak nitelendirirken Hong Kong’a asker gönderecekleri iddialarını yalanladı.
15 Haftasonunda yapılan demokrasi yanlısı protestoların ardından Çin'in Instagram'ı bloke ettiği bildirildi.
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42