Reklamsız Sözcü

İlaç devinden itiraf: “Kanser ilacı zenginler için”

Bayer firmasının kanser ilacı Nexavar için hasta başına yılda 67 bin dolar talep ettiği belirtildi. Firmanın CEO'su Marjin Dekkers, 'İlacı Hintliler için değil, zengin Batılılar için geliştirdik' dedi.

14:05 -
İlaç devinden itiraf: “Kanser ilacı zenginler için”

Birçok sivil toplum kuruluşu, Bayer CEO’su Marijn Dekkers'in “Biz bu ilacı Batılı zenginler için ürettik” açıklamaları nedeniyle dava açacağını açıkladı. Bayer yetkilileri Dekkers'in açıklamalarının yanlış anlaşıldığını iddia etse de bu açıklama kabul görmedi.

Dekkers'in geçen aralık ayında FT Pharma Konferansı'nda yaptığı konuşmadaki sözleri, haftalık Amerikan dergisi Business Week'in bu sözlere son sayısında yer vermesiyle duyuldu.

HaberTürk’te yer alan habere göre, Hindistan hükümetinin böbrek, karaciğer ve tiroit kanseri tedavisinde kullanılan ilacın patentsiz üretimine izin vermesine tepki gösteren Dekkers, bunun aslında “hırsızlık” olduğunu ileri sürdü ve “Biz bu ürünü Hindistan pazarı için geliştirmedik. Bu ürünü doğrusunu söylemek gerekirse Batı'daki bunu alabilecek maddi güce sahip insanlar için geliştirdik” ifadesini kullandı. Bayer firmasının söz konusu kanser ilacı için hasta başına yılda 96 bin dolar talep ettiğine, Hindistan'da da üretilmeye başlanan ilacın ise sadece 177 dolara satıldığına dikkat çekildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:09 05.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more