İngiltere’de polis öğrencilerle çatıştı

İngiltere'nin başkenti Londra'da, 11 kişinin gözaltına alındığı gösteride ve binlerce öğrenci eğitim ücretlerini protesto etti

İngiltere’de polis öğrencilerle çatıştı

Eğitime ayrılan bütçedeki kısıtlamalara karşı çıkan ve parasız eğitim hakkını savunan öğrencilere polis çok sert müdahale etti.

Londra’da öğrenciler ücretsiz eğitim için yürüdü

Londra’da binlerce öğrenci, üniversitelerdeki yüksek harçları ve eğitimin özelleştirilmesini protesto etmek için bugün sokaklara döküldü. Artan üniversite harçları ve kesintileri protesto etmek amacıyla öğrenci derneklerinin çağrısı üzerine öğrenciler, etrafında çok sayıda üniversitenin bulunduğu Malet caddesi üzerinde toplanmaya başladı.

İngiliz hükümetinin kararlarını protesto eden öğrenciler Trafalgar Meydanı’ndan geçerek İngiliz parlamentosu binasına kadar yürüdüler.

POLİS COP VE GAZ BOMBASI KULLANDI

Öğrencilerin protesto yürüyüşü İngiliz polisinin sert müdahalesi ile karşılaştı.

Dağılmaları konusunda kendilerine yapılan uyarıları dikkate almayan öğrencilerin ısrarlı yürüyüşü karşısında İngiliz polisi ellerindeki coplarla ve gaz bobmabaları ile göstericileri durdurmaya çalıştı.

Çıkan olaylar sırasında çok sayıda gösterici muhtelif yerlerinden yaralandı. Bazı öğrencilerin ambülanslarla hastanelere sevkedildikleri görüldü.

Gençlik örgütleri tarafından organize edilen ve NUS (Ulusal Öğrenci Sendikası) tarafından desteklenen, ‘Parasız Eğitim- Harca, Borca, Kesintilere Hayır’ adı altında yapılan yürüyüşe, Londra’da eğitim gören Türkiyeli öğrencilerin ve öğrenci derneklerin de destek verdiği görüldü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...