Irak’ta IŞİD mücadelesi devam ediyor

Kerkük Valisi Kerimi: Irak'taki askeri durum endişe verici

Irak’ta IŞİD mücadelesi devam ediyor

Topraklarının büyük bir bölümü IŞİD işgali altında bulunan Irak’ta, ordunun ve peşmerge güçlerinin IŞİD’le mücadelesi aralıksız devam ediyor.

Son dönemde, ABD’nin desteği sayesinde ordu bazı bölgeleri IŞİD’den geri almaya başlarken, ülkenin büyük bölümündeki IŞİD hakimiyeti henüz kırılabilmiş değil. Ülkenin en büyük vilayetlerinden Musul, IŞİD’in kontrolünde bulunuyor. Bölgede ciddi çatışmaların çıktığı belirtiliyor. Irak’ın bir başka önemli şehri olan Kerkük’ün batısında da IŞİD militanları kontrolü elde etmeye çalışıyor.

Bu bağlamda, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Kerkük Valisi Necmettin Kerimi, Bağdat’ta yeni hükümetin kurulmasını olumlu gelişme olarak nitelendirdi. Irak ordusunun operasyonları sonrasında Selahaddin, Anbar gibi şehirlerde ilerlemeler kaydedildiğini söyleyen Kerimi, “Bu bölgelerde askeri zaferler var. Ancak askeri durum endişe verici. Ülkenin büyük bir kısmı hala IŞİD terör örgütünün elinde” dedi.

Irak Ordusu 73 IŞİD militanını öldürdüIrak Ordusu 73 IŞİD militanını öldürdü

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin yoğun operasyonları sonrasında, IŞİD’in bazı bölgelerden geri çekilmek zorunda kaldığına işaret eden Kerimi, ülkedeki bu çatışma ortamının ekonomiyi de olumsuz etkilediğini belirtti.

Kerimi, operasyonların özellikle Musul çevresinde devam ettiğini ifade ederek “Bu operasyonlar nedeniyle de insanlar mecbur olarak yer değiştirmek zorunda kalıyor. Ordunun IŞİD’e karşı mücadelesini güçlü bir biçimde devam ettirebilmesi için maddi kaynak sağlamamız gerekiyor. Elbette bu da ekonomiye yük getiriyor” diye konuştu.

ABD’nin müdahalesi

ABD’nin Irak, Suriye ve Kobani (Ayn El Arap) özelinde IŞİD’e yönelik operasyonunun Irak için çok önemli olduğunu belirten Kerimi, “IŞİD’in Irak, Suriye ve özellikle Kobani’de güç kazanmasından sonra ABD’nin müdahalesi durumu dengeledi” ifadesini kullandı.

Kerimi, Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin Zumar ve Mahmud bölgelerini IŞİD’den geri almayı başardığını kaydederek ABD yönetiminin Irak’a ek olarak bin 500 asker gönderme kararının da faydalı olacağını vurguladı.

Bağdadi nerede? ABD yanıtladıBağdadi nerede? ABD yanıtladı

Türkiye’den beklentiler

Türkiye’nin Irak için çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Kerimi, Türkiye’nin şu ana kadar birçok konuda yardım ettiğini söyledi. İnsani ve askeri alanlar başta olmak üzere, Türkiye’nin birçok alanda Irak’a yardımda bulunabileceğini belirten Kerimi, “Türkiye, Kobani’ye Peşmerge geçişine izin vererek çok önemli bir yardımda bulundu” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...