Reklamsız Sözcü

İran savaş gemileri ABD yolunda

ABD ile diyalog ve P5+1 grubuyla nükleer barış sürecini sürdüren İran, savaş gemilerini ilk defa ABD karasuları sınırına gönderdiğini açıkladı.

11:40 -
İran savaş gemileri ABD yolunda

Donanma komutanlarından Amiral Afşin Rizai Haddad, Fars haber ajansına “İran donanması ABD'nin karasularına yaklaşıyor. Bu bir mesaj” dedi. Haddad gemilerin Güney Afrika açıklarından Atlas Okyanusu'na açıldığını belirtti. Ajansa göre bu adım, ABD'nin Körfez'deki askeri varlığına yanıt amacı taşıyor. 5'inci Filo'sunu Bahreyn'de tutan ABD'nin bölgede çok sayıda askeri üssü bulunuyor. Pentagon'dan bir yetkili ise CNN'e İran gemilerinin yaklaştığına dair bir bilgi olmadığını söyledi.

MUHAFAZAKÂRLARIN HAMLESİ

Reformcu Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin füze programını engellediğine dair haberler rejimin muhafazakâr kanadını rahatsız ederken, İran donanmasının ABD'ye savaş gemisi gönderdiğini açıklaması “muhafazakârlarla Ruhani arasındaki savaşın” göstergesi olarak yorumlandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise İran'ın ABD'ye gemi göndermesinin yaptırımları hafifletmenin işe yaramadığın kanıtı olduğunu savundu. İran, 2011'de de iki kez Amerikan karasularına gemi göndereceğini duyurmuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more