Reklamsız Sözcü

İran’dan devrimin 35. yılında güç gösterisi

İran, son dönemde Cumhurbaşkanı Ruhani önderliğinde ılımlı politikalarıyla öne çıksa da İslam Devrimi'nin 35. yılı kutlamaları kapsamında 'güç gösterisi' yapmayı ihmal etmeyip 'iki füzenin başarıyla denendiğini' açıkladı. Ruhani ise Tahran'da halka hitabında İran'a karşı askeri tehditleri 'hayal ürünü' olarak niteledi.

12:54 -
İran’dan devrimin 35. yılında güç gösterisi

İran Ayetullah Humeyni'nin sürgünden dönüp Batı yanlısı Şah Rıza Pehlevi'ye karşı başlattığı İslam Devrimi'nin 35. yıldönümünü kutluyor. İranlılar, başkent Tahran ve diğer kentlerdeki kutlama törenleri için sokağa dökülürken, meydanlardan yine ‘Büyük Şeytan' ABD ve İsrail karşıtı sloganlar yükseldi. Tahran'daki Azadi Meydanı'nda düzenlenen törende ise Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani halka hitap edecek.

Ancak Ağustos 2013'te göreve gelen Ruhani, Batı'ya ‘zeytin dalı uzattığı' politikaları ile dikkat çekse ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile nükleer müzakerelerde Kasım 2013'te anlaşmaya vararak tarihi bir adım atsa da, Tahran devrimin yıldönümünde ‘güç gösterisi' yapmayı da ihmal etmedi.

Savunma Bakanlığı, iki füze denemesi gerçekleştirildiğini ve bunların başarıyla tamamlandığını duyurdu. Açıklamada, bir uzun menzilli balistik füze ile bir laser güdümlü kısa menzili füze denemesi yapıldığı belirtildi.

Ruhani ise Azadi Meydanı'ndaki konuşmasında Batı'ya seslenip ‘nükleer müzakerelerin adil ve yapıcı olması' çağrısında bulundu. Gelecek hafta Cenvre'de sürecek nükleer müzakerelere atıf yapan Ruhani, “İran, uluslararası düzenlemeler çerçevesinde adil ve yapıcı bir müzakere süreci yürütmeye bağlıdır. Yeni görüşmelerde, karşı tarafta da bu tip yapıcı ve adil bir tavır gösterme niyeti görmeyi umuyoruz” dedi. Ruhani ayrıca, İran'a karşı askeri tehditleri de ‘hayal ürünü' olarak niteledi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more