İran’dan Mescid-i Aksa baskınına tepki

"İslam ülkeleri Filistin davasında birlikte hareket etmeli ve uluslararası kuruluşlar Aksa'ya yönelik ihlallere dur demeli"

İran’dan Mescid-i Aksa baskınına tepki

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İsrail’in Kudüs’ü “Yahudileştirmeye çalıştığını”, belirterek, İslam ülkelerini Filistin davasına destek vermeye ve İsrail’in planlarını engellemek için harekete geçmeye çağırdı. Laricani, “İslam ülkeleri Filistin davasında birlikte hareket etmeli ve uluslararası kuruluşlar Aksa’ya yönelik ihlallere dur demeli” dedi.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Meclis’in basın açık oturumunda konuşan Laricani, İsrail’in Mescid-i Aksa’da yaptığı acımasız eylemlerine tepki gösterek uluslararası kuruluşları ve özellikle Uluslararası Parlamentolararası Birliği, İsrail rejiminin Mescid-i Aksa baskınının durdurulması için çağrıda bulundu.

“Terör eylemlerinin barbarca saldırıları sürekli İslam Dünyasında gerçekleşiyor, bunun en somut örneğini Hz. Hüseyin’in şehit edilişi ve Muharrem ayı yas etkinlikleri çerçevesinde tanık olduk, İsrail de bu yas günlerimizi fırsat bilerek Mescid-i Aksa’da küstahca girişimlerde bulundu” ifadelerini kullanan Laricani, “İsrail’in Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa Külliyesi’ne yönelik saldırıları ile İslam alemini kalpten yaraladığını” dile getirerek şöyle devam etti:

“İslam ülkeleri bir yandan sürekli kendi iç meseleleriyle ilgilenip mezhepçi tartışmaları büyütmekte, öte yandan terörizm İslam ümmetine zarar vermektedir. Bu durum İslam düşmanlarına yeterli fırsat sunuyor, böylece İslam’ın en kutsal mekanlarına hakaret ediliyor, Mescid-i Aksa etrafında Müslümanlara ait arsaları ve arazileri gasp ederek Yahudileri yerleştirmek için planlar ve projeler yapılıyor”

Laricani, ” İsrail’in iğrenç saldırılarına ve gayri meşru Tel Aviv rejiminin komplolarına karşı tüm Müslümanların seslerini yükseltmeleri gerekir. Bugünlerde İslam ümmetinden destek bekleyen Filistin’in mazlum halkıyla birlikte hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 100 Yahudinin geçen çarşamba Mescid-iAksa’nın avlusuna girişine izin verilmesinin ardındanAksa ve çevresinde çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralanmıştı. Olayda İsrail askerlerinin, 1967’den beri ilk kez Mescid-i Aksa Külliyesi’nin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi’nin içinde mihrap ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdiği belirtilmişti. Bu olay, Filistin halkı nezdinde infial uyandırmış, ülke genelinde yapılan protestolarda yaralanan ve gözaltına alınanlar olmuştu.

AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...