Reklamsız Sözcü

İranlı din adamları İsrail’i kınadı

İran'da 216 Şii ve Sünni din adamı, ortak olarak "İsrail'i kınama" bildirisi hazırladı

android-time 16:16
İranlı din adamları İsrail’i kınadı
İran'da 216 Şii ve Sünni din adamı, ortak olarak "İsrail'i kınama" bildirisi hazırladı

İran’da 216 Şii ve Sünni din adamının ortak olarak hazırladıkları “İsrail’i kınama” bildirisinde, İsrail’in bölgede şiddet ortamının kaynağı olduğunu belirterek güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırısını kınadı.

Yarı resmi Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre bildiride, “İran Sünni ve Şii din adamlarının işbirliği ve ortak hareketiyle İsrail rejimi ve Siyonist yerleşimcilerin, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya yönelik çirkin saldırılarını ve saygısızlıklarını şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İran’ın 216 Şii ve Sünni din adamının imzasının yer aldığı bildiride şunlar kaydedildi:

“Biz, tüm İbrahimi dinler için güvenli, sığınak ve mabet olan Mescid-i Aksa’ya yönelik yapılan saldırı ve saygısızlığı kınıyoruz, Siyonist rejiminin bu kutsal şehirde uyguladığı ırkçı politikaları sürdürmesinden endişe duyuyuruz. Kuşkusuz, savunmasız insanlara karşı rejimin baskıcı politikaların devamı, Filistin halkının özgürlük için savaşmaları en doğal haktır, bugün kutsal topraklarda yaşanan İsrail rejiminin cinayetleri, sömürgeci devletler tarafından desteklenerek 66 yıldır devam ediyor. Uluslararası toplumdan bu kutsal topraklarını korunmasını, ırkçı Siyonist rejiminin vahşetini kınanmasnı bekliyoruz.”

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından 29 Kasım “Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü” dolayısıyla yayınlanan bir mesajda da ,İsrail’in Kudüs ve Mescidi Aksa’daki son eylemleri, Kudüs’ün tarihi ve kültürel kimliğinin imhası ve Mescidi Aksa’ya saygısızlık için yaptığını, Müslüman ülkeleri ve uluslararası toplumdan da Gazze ablukasının kaldırılması için derhal harekete geçmeleri istenmişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more