Sözcü Plus Giriş

Musul’u yaklaşık 3 ay önce ele geçiren IŞİD militanlarının saldırıları devam ediyor. Musul'un Mahmur İlçesi çevresindeki bazı köyleri kontrol altında tutan IŞİD militanları, peşmerge ve Irak ordu birliklerinin kontrolünde bulunan bölgelere bugün havan toplu saldırı düzenledi. IŞİD’in bugün Mahmur'un Gerasor Köyü'ne düzenlediği havanlı saldırı, kırsal alandaki peşmerge cephelerinde bulunan DHA kamerasınca saniye saniye görüntülendi.

Bölgede paniğe yol açan havan saldırısında can kaybı olmazken, Gerasor Köyü'ndeki sivil yerleşim yerlerinde hasar meydana geldiği bildirildi. Bölgedeki peşmerge güçleri IŞİD militanlarının buradaki halkı kaçırtmak için uzaktan havan saldırısı düzenlediğini belirtti.

IŞİD’in peşmerge noktalarına saldırısı böyle görüntülendi

SALDIRI IRAK ORDUSUNU HAREKETE GEÇİRDİ

IŞİD'in bugün düzenlediği havan toplu saldırının ardından Gerasor bölgesinde konuşlu bulunan Irak ordusuna bağlı askerler de harekete geçti. Geniş bir arazide arama çalışması yapan Irak ordu birlikleri, saldırının Gerasor bölgesinin karşısında bulunan ve IŞİD'in kontrolünde olan köylerden yapıldığını söyledi. Arazi aramasında herhangi bir olumsuzluğa rastlamayan askerler daha sonra konuşlu bulundukları bölgelere geçti. Gerasor bölgesinde konuşlu Irak ordu birliğinin yetkilisi Muhammed Abdulselam, “Karşımızda bulunan iki köy IŞİD'in kontrolünde. IŞİD'in tam karşısında ise peşmerge kontrolündeki köy bulunuyor. Sık sık yoldan geçen araçlara kanas silahlarıyla, köylere de havan toplarıyla saldırıyorlar. Ancak sayıları çok fazla kalmadı. Köylüler de bulunuyor. Burada Irak ordusu ve peşmerge birlikleri olarak bulunuyoruz. İnşallah başarılı olacağız. Burası Geresor Köyü'dür. Az önce IŞİD peşmerge güçlerine havan topu attı. Ancak herhangi bir zayiat olmadı” dedi.

PEŞMERGE TEYAKKUZ HALİNDE

IŞİD'in havanlı saldırı düzenlediği Gerasor bölgesinde, peşmerge birliği de saldırıların artması üzerine teyakkuza geçti. IŞİD'in kontrolündeki köyün tam karşısında bulunan peşmerge mevzisinde otomatik silahlı peşmergeler sürekli hazır bekletiliyor. Mevzinin çevresine güvenlik amacıyla topraktan setler yapıldığı gözlenirken, peşmergeler IŞİD'in elindeki köyü sürekli dürbünlerle gözetliyor. Havan saldırısının yapıldığı sırada mevzide bulunan peşmergeler, saldırıda 120 milimetrelik havan mühimmatı kullanıldığını ve IŞİD militanlarının hedef gözetmeden saldırı yaptığını söyledi.

MAHMUR HAYALET ŞEHRE DÖNDÜ

IŞİD'in bir süre önce kontrol altına aldığı, ancak yapılan operasyon sonucunda geri çekildiği Musul'un Mahmur İlçesi ise hayalet şehre döndü. Mahmur'dan kaçan sivillerin geri dönmediği gözlenirken, sokaklarda ise çok az sayıda insan görülüyor. Mahmur ve çevresinin kontrolü PKK, peşmerge birlikleri ve Irak ordusuna bağlı bir askeri birlik tarafından sağlanırken; saldırılardan tedirgin olan sivillerin büyük oranda ilçeye dönmediği öğrenildi. Mahmur ilçe merkezine girişinde kurulan kontrol noktasında PKK ve peşmerge güçleri bulunurken, Mahmur'un çevresinde bulunan köylerde de Irak ordu birlikleri görev yapıyor.

Yayınlanma Tarihi:13:49,