Sözcü Plus Giriş

IŞİD, Kerkük’e saldırdı

IŞİD, Kerkük'ün güney bölgelerine saldırı düzenledi. Saldırı üzerine güvenlik güçleri tarafından karşılık verilirken, bölgede çatışmalar sürüyor

23:56 -
IŞİD, Kerkük’e saldırdı


Kerkük’teki Kuzey Gaz şirketine IŞİD tarafından atılan havan topu isabet etti. Saldırıya karşılık veren güvenlik güçleri, IŞİD’in ilerleyişini durdurdu. Güney kesimdeki ve güvenlik güçleri kontrolünda bulunan Mektep Halid, Telilwerid ve Molla Abdullah köyüne IŞİD tarafından eş zamanlı saldırı düzenlendi. Güvenlik güçleri ve Peşmerge IŞİD’e top, havan mermisi, uçaksavar ve makinalı tüfeklerle karşılık verdi. Yaşanan çatışma üzerine bölgeye asker sevkiyatı yapıldı. Peşmergenin takviye güç gönderdikten sonra karşı saldırıya geçtiği bildirildi.

 

Kerkük il meclisi üyesi Necat Hüseyin, konuyla ilgili DHA’ya yaptığı açıklamada, sabah erken saatlerde başlayan çatışmaların hala devam ettiğini belirtirken saldırı sonrası çok sayıda peşmerge birliğinin Kerkük’ün güneyine ulaştığını ve IŞİD’e karşı saldırıya geçildiğini ifade etti. Hüseyin, Peşmerge Güçleri’nin 4 ayrı koldan operasyona başladığını da sözlerine ekledi.

 

Kerkük 4’üncü Cephe Komutanı Westa Rasup da, Telilwerid köyünün IŞİD’den temizlendiğini belirtterek, köyde çok sayıda IŞİD’linin cesedinin ele geçirildiğini kaydetti.

Kerkük Batı Cephesi Komutanı Kemal Kerkuki, yaptığı açıklamada, Peşmerge Güçleri ile IŞİD arasındaki mesafenin kapanmak üzere olduğunu belirtmişti.

 

Mektep Halid, Telilwerid, Meryembeg ve Molla Ebdulla köylerine bu sabah IŞİD mensuplarınca dört koldan saldırı düzenlenmiş, Telilwerid, örgütün kontrolüne geçmişti.

 

Peşmergeler, üzerlerine sürülen bomba yüklü bir aracı da önceden farkederek infilak ettirmişti. Peşmerge’ye ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da destek verdi, bombalan IŞİD mevzilerinde en az 25 militanın öldürüldüğü bildirildi.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:09 28.11.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more