Sözcü Plus Giriş

İskoçya ‘bağımsızlık’ kararını verdi

İskoçya’da tarihi bir gün yaşanıyor. 4.2 milyon seçmenin bulunduğu İskoçya 307 yıldır beraber olduğu Birleşik Krallık’tan ayrılmak için referanduma gitti.

Güncellenme: 07:29, 19/09/2014
İskoçya ‘bağımsızlık’ kararını verdi

İskoçya’da bağımsızlık referandumunun yapıldığı 32 bölgeden şimdiye kadar açıklanan 19 bölge “bağımsızlığa hayır”, 4 bölge ise “evet” dedi.

Ülke genelindeki 32 bölge için oy sayımı devam ederken, Clackmannanshire, Comhairle nan Eilean Siar, Inverclyde, Orkney Islands, Shetland Islands, Dumfries and Galloway, East Renfrewshire, Midlothian, East Lothian ve Stirling gibi bölgelerden “Hayır”, ülkenin en büyük şehri Glasgow, Dundee, West Dunbartonshire ve North Lanarkshire bölgelerinden ise “bağımsızlığa evet” kararı çıktı.

Dün yapılan ve “İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?” sorusunun yönetildiği referanduma 4 milyondan fazla kişi katıldı ve katılım oranı yüzde 80’den fazla oldu. 5 milyon 300 bin nüfuslu İskoçya’da referandumda, ülkede yaşayan 16 yaş ve üzerindeki tüm İskoçlar dün yerel saatle 07.00 ile 22.00 arasında oy kullanabildi.

Öte yandan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in bugün öğleden sonra referandumla ilgili yazılı bir açıklama yapması, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın da sabahın erken saatlerinde referandum sonucunu değerlendirmesi bekleniyor. (AA)

 

 

 

 

Yayınlanma Tarihi:22:19,