Sözcü Plus Giriş

İspanya Prensesi mahkeme sorgusunda!

Avrupa ve İspanya tarihinde bir ilk yaşandı. Kraliyet ailesinden ilk kez bir kişi sanık olarak mahkeme karşısına çıktı. 5 saat aralıksız devam eden sorgulamada mahkeme iki saat dinlenme vermek zorunda kaldı. Prensesin suçu, kocası Inaki Urdugarin'in üzerine attığı belirtiliyor.

11:46 -
İspanya Prensesi mahkeme sorgusunda!

Kral Juan Carlos’un en küçük kızı Prenses Cristina, Mayorka Adası’nın Palma kentinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mahkemede vergi kaçırma, kamu fonlarını zimmetine geçirme ve para aklama iddialarıyla ilgili sorulara cevap verdi. TSI ile 11.00 ‘de mahkemeye giriş yapan Prenses burada hakimin 5 saatten fazla süren 100 den fazla sorusunu cevaplamak zorunda kaldı.

YALANCILIKLA SUÇLANDI

Yoğun suçlamalarla karşı karşıya kalan Prensesin mahkeme başkanından mola talep etti. Bu istek üzerine duruşmaya iki saat ara verilmek zorunda kalındı.

Prensesin hakimin sorularının çoğuna “ bilmiyorum,kocama güveniyordum” şeklinde cevap verdiği ifade edildi. Davacı avukatlar İspanya’da mahkemede yalan söylemenin suç olmadığını hatırlatarak Prensesin bu hakkını kullandığını açıkladılar ve Kraliyet ailesi mensubunu yalancılıkla suçladılar.

DÜNYA MEDYASI İSPANYA’DA TOPLANDI

Bu arada İspanya’daki bu tarihi gün için İçişleri Bakanlığı mahkeme önünde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alarak Prenses Cristina’nın emniyeti için 300 polis görevlendirdi. Adadaki bazı yollar trafiğe kapatıldı, mahkeme önünde protesto yasaklandı.Ancak buna rağmen yüzlerce kişi mahkeme civarında toplanmaya başlayarak kraliyet ailesi aleyhine sloganlar atarak gösteriler yaptılar. Göstericiler ayrıca davayı açan savcıyı kahraman olarak niteleyerek “Adaletin yeni adı Castro’du” pankartı taşıdılar.

Duruşmayı izlemek için İspanya ve tüm dünyadan 100’dan fazla basın kuruluşu ve 400’den fazla gazeteci akredite oldu. 15 ülke de bu anı canlı yayınlama kararı aldı. Prensesin giriş yapacağı mahkemenin ana kapısına bakan evlerin balkonları bir günlük için iki bin ile üç bin avro karşılığında basın mensupları ile meraklılara kiralandı.

Sorgulamanın yapılacağı salonda bu tarihi anın görüntülenmemesi için mahkeme tüm kamera ve elektronik araçların içeriye alınmasını yasakladı. Mahkeme salonunda sadece arşivlenmek üzere ses kaydına izin verildi. İçişleri Bakanlığı medya kuruluşlarının birkaç saniyelik bile olsa bu tarihi anı çekmemesi için Prenses Cristina’yı taşıyacak olan aracın mahkemenin kapısına kadar gelmesine müsaade etti.

Bakanlığın bu tavsiyesine rağmen mahkemenin Prensesi taşıyacak aracın kapının eşiğine kadar değil de 15 metre gerisine bir bariyer kurduğu görüldü. Böylece İnfanta Cristina aracından inerek medya mensuplarını selamladı görüntü ve resim çekilmesi sağlandı..İçişleri Bakanlığı’nın ayrıca mahkeme civarında cep telefonlarının çalışmaması için özel alan bozucu cihazlarının yerleştirdiği ortaya çıktı. Gazeteciler güçlükle canlı haber geçmeye çalıştığı göze çarptı.

227 SAYFALIK İDDİANAME

Kapalı kapılar ardında ve çok küçük bir salonda gerçekleşen sorgulamada Hakim Jose Castro’nın 227 sayfalık iddianamesine göre Prenses Cristina, Palma Dükü eşi olan Inaki Urdangarin ile birlikte yarı yarıya ortak olduğu Aizoon adlı firma aracılığıyla vergi kaçırma, kamu fonlarını zimmete geçirme ve para aklama iddialarına cevap verdi suçlamaların hepsini reddederek kocasını işaret etti. İspanya’da Noos olayı olarak adlandırılan yolsuzluk soruşturmasına göre, Kralın damadı 2003-2007 yılları arasında kraliyet bağlantılarını kullanarak başkanı olduğu Noos Enstitüsü’nden yaklaşık 5.8 milyon Euro’yu kendi şirketleri Aizoon’a aktardığı öne sürülüyor.

Sorgu hakimi Jose Castro’nun Prensesin yargılanmaması için yoğun siyasi baskılara uğradığı ancak Castro’nun “adalet önünde herkes eşittir” ilkesine uyarak bu sorgulamayı gerçekleştirdiği belirtiliyor. Hükümet çevreleri ise Kraliyet ailesinden birinin yargılanmasının uluslararası alanda “İspanya Markası’na” zarar verebileceğini düşünüyor.

İSPANYA’DA BİR İLK

İspanya’da yapılan kamuoyu yoklamalarına göre halkın bu davadan ötürü kraliyet ailesine olan güvenini tamamen kaybetmiş durumda. Halkın %90 dan fazlası damadı suçlu bulurken bu oran Prenseste %70’e yaklaşmış bulunuyor.

Kralın kızının hakim karşısına çıkması Avrupa Kraliyet aileleri için de bir ilk olma özelliği taşıyor. Avrupa’da çok sayıda kraliyet ailesi üyelerinin adı yolsuzluk skandallarına karışmasına rağmen bu güne kadar kimse mahkeme önüne çıkmadı.

Öte yandan savunma avukatlarının Prensese suçlamaları kocasının üzerine atarak hem kendisini hem de Kraliyet ailesinin prestijini kurtarması yönünde tavsiyede bulundukları iddia edildi.

İspanyol medyasına göre Prensesin tavsiyeler çerçevesinde mahkemede insanı bir tavır sergileyerek olaylardan haberdar olmadığı ve kocasına çok güvenmesinden dolayı böyle bir sorun yaşadığını söyleyeceğini yazdı.

Sorgulamanın yapılacağı salonun tam karşısında asılı bulunan babası Kral Juan Carlos’un portresi karşısında hakimin sorularına cevap veren Prensesin hapse girmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Gazeteler,mahkeme ile sanık avukatlarının daha önceden anlaşmaya vararak Prenses Cristina’nın bu davadan kamuyu zarara uğratmasından dolayı 600 bin avro para cezası ile kurtulacağını yazdılar.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more