Reklamsız Sözcü

İspanya’dan ’12 Ton Haşhaş’ Açıklaması

İspanya Gümrük Muhafaza Müdürlüğü geçtiğimiz hafta ülkenin güneyinde Almeria kenti açıklarında "Berk Kaptan" adlı Türk bandıralı bir balıkçı gemisinde ele geçirilen 12 ton haşhaş ile ilgili açıklama yaptı.

11:12 -
İspanya’dan ’12 Ton Haşhaş’ Açıklaması

Müdürlük, 14 Şubat’ta Almeria açıklarında durdurulan Türk bandıralı geminin dört kişilik Türk mürettebatının gözaltına alındığını açıkladı.

11 Şubat’ta Fas’ta bulunan ve İspanya’ya bağlı Melilla kentinin 30 mil açığında görülen Türk balıkçı gemisinden şüphelenildiği ve bunun üzerine geminin havadan helikopter ve radarlar ile takibe alındığı kaydedildi. ‘Boğaz' adıyla 14 Şubat sabahı düzenlenen operasyon sırasında gemide yapılan aramada, ambar kısmında 480 paket buğdayın içine saklanmış yaklaşık 12 ton haşhaş bulunduğu ifade edildi. Almeria limanına çekilen geminin alıkonduğu, gözaltına alınan dört Türk mürettebatın ise öğleden sonra mahkemeye çıkarılacağı öğrenildi.

Almeria yerel gazetesi La Voz de Almeria, operasyonun, Akdeniz’deki uyuşturucu ticaretine vurulan en büyük darbelerden birini olduğunu yazdı.

AKDENİZ'DE YENİ UYUŞTURUCU GÜZERGÂHI

İspanyol gümrük yetkilileri, Haziran 2013'ten bu yana altıncı kez bu tip bir operasyonun düzenlendiğini ve Akdeniz’de yeni bir uyuşturucu yolunun ortaya çıkarıldığını belirtildi. Fransız, İtalyan ve İspanyol gümrük muhafaza polisinin Akdeniz’de yaptığı operasyonlarda 50 tondan fazla uyuşturucu maddenin ele geçirildiği kaydedildi.

Suç örgütlerinin kullandıkları balıkçı veya yük gemilerini teknik sebepler gerekçe göstererek kısa süreliğine Kuzey Afrika kıyılarındaki limanlarda durdurduğu ve uyuşturucunun bu limanlarda yüklendiği belirtildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:32 18.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more