İsrail’den yeni devlet tanımı: “Yahudi ulus devleti”

İsrail kabinesi, İsrail'i "Yahudi ulus devleti" olarak tanımlayan yasa tasarısını onayladı

İsrail’den yeni devlet tanımı: “Yahudi ulus devleti”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu başkanlığında toplanan kabinede, “yeni vatandaşlık yasa tasarısı” görüşülerek, onaylandı. Söz konusu tasarıda, İsrail “Yahudi halkının ana vatanı ve ulus devleti” olarak tanımlanıyor ve her vatandaşın eşit haklara sahip olduğu” vurgulanıyor. Hamas ise yasa tasarısını “dini bir savaşın habercisi” olarak nitelendirdi.

NTV’de yer alan habere göre, Başbakan Netanyahu, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, kabineye sunulan “Yeni vatandaşlık yasa tasarısı”yla ilgili bilgi verdi. Netanyahu, “İsrail Devleti, Yahudilerin ulus devletidir. Her vatandaş eşit haklara sahiptir ve bu konuda ısrar ediyoruz. Fakat sadece Yahudilerin bayrak, milli marş, her Yahudi için İsrail’e göç etme hakkı ve diğer semboller gibi ulusal hakları vardır” dedi.

YAHUDİ KİMLİĞİNE KARŞI PEK ÇOK KİŞİ MUHALEFET EDİYOR

İsrail’in “Yahudi kimliğine” karşı pek çok kesimin muhalefet ettiğini belirten Netanyahu, “Filistinliler bunu kabul etmiyor. Bu kesimden insanlar, Filistin devletinin tanınmasından memnuniyet duyarken, Yahudi ulus devletine şiddetle karşı çıkıyorlar” ifadelerine yer verdi. İsrail’i “Yahudi halkının ulus devleti olarak” öngören ve kabine tarafından kabul edilen tasarının, yasalaşması için meclis onayına sunulacağı belirtildi.

Söz konusu yasa tasarısının, “İsrail devletinin yalnızca Yahudilere ait olduğu, Arap vatandaşların Yahudilerle eşit olmadığı ve onların ikinci sınıf vatandaş olarak görüldüğü” fikrini teyit ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

HAMAS’TAN SERT ELEŞTİRİ

Hamas, İsrail’deki yeni vatandaşlık yasa tasarısının “dini bir savaşın habercisi” olduğunu iddia etti. Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, yasa tasarısı, “İsrail’in Yahudi devleti kimliğinin pekiştirilmesi anlamı taşıdığı” gerekçesiyle eleştirildi. Açıklamada, “Bu kanun tasarısı, İsrail’in, Arap dünyasına her anlamıyla hakim olmak için kullanacağı dini bir savaşın habercisidir. Bu haliyle tüm Filistinliler ve bögedeki Arap ülkeleri için tehlike çanlarının çalınması anlamına gelmektedir” ifadesine yer verildi.

Hamas’ın açıklamasında, “Filistin halkının ve hareketlerinin, İsrail’in ırkçı yayılmacı projeleri sonuçsuz kalıncaya kadar direnmeye devam edeceği” belirtildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...