Reklamsız Sözcü

İtalya açıklarında binden fazla göçmen kurtarıldı

İtalyan donanması son 24 saat içinde, Akdeniz açıklarında şişme botlarla Kuzey Afrika’dan İtalya’ya gelmek üzere yola çıkan bin 123 göçmeni kurtardı.

16:44 -
İtalya açıklarında binden fazla göçmen kurtarıldı

Göçmenler, Lampedusa Adası'nın güney doğusuna yaklaşık 222 kilometre uzaklıkta sekiz şişme bot içinde ve bir duba üzerinde bulundu.

İtalyan donanması, hemen hemen hepsinin Sahra Çölü'nden olduğunu belirttiği göçmenlerin arasında 4'ü hamile 47 kadın ve 50 çocuk bulunduğunu duyurdu.

Diğer yandan, Kuzey Afrika'dan İspanya'nın Ceuta kıyısına çıkmaya çalışan en az yedi göçmen ise boğularak yaşamını yitirdi.

Yetkililer, altı erkek ve bir kadın cesedinin komşu ülke Fas sahilinde bulunduğunu söyledi. Ölen göçmenlerin Perşembe günü İspanya topraklarına geçmeye çalışan 400 kişilik göçmen grubundan olduğu belirtildi.

Ceuta'da ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor.

İspanyol Efe haber ajansı, ölen göçmenlerin Sahra Çölü'nden olduğunu duyurdu.

Geçen ay İtalya kıyılarına yaklaşık 2 bin göçmen geldi. Bu rakamın, geçen yıl Ocak ayına oranla 10 katı fazla olduğu ifade ediliyor.
Göçmen sayısı arttı

Hükümet, geçen yıl “sürekli ve kitlesel göç akını” yaşandığını, denizden gelenlerin sayısının iki öncesine kıyasla üç katı olan 42 bin 935'e ulaştığını söyledi.

Akdeniz açıklarında ölen göçmenlerin sayısı net olarak bilinmiyor. Ama geçen Ekim ayında Lampedusa adası yakınlarında karaya oturan iki gemideki 400'den fazla göçmen hayatını kaybetti.

Çarşamba günü yürütülen kurtarma çalışmalarına donanma gemileri ve helikopterler katıldı.

Göçmenler San Marco adlı amfibi hücum gemisiyle Cuma gününe kadar Sicilya limanına getirilecek.

İtalya'ya vardıklarında, göçmenlerin iltica talebinde bulunma hakları olup olmadığı incelenecek.

Göçmenlerin ülkelerindeki ‘zulümden kaçtıklarını ve geri döndüklerinde zarar görebilecekleri veya öldürülebileceklerini' kanıtlamaları beklenecek.

Avrupa Birliği ülkelerine 2012'de yapılan iltica taleplerinin üçte biri reddedildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more