Reklamsız Sözcü

İzlanda, AB üyeliğinden vazgeçti!

Atlas Okyanusu'nun kuzeyi ile Kuzey Buz Denizi arasında yer alan 320 bin nüfuslu İzlanda'nın, uygulanan kemer sıkma politikaları nedeniyle bu hafta Avrupa Birliği'ne (AB) katılım sürecine resmen son veriyor.

13:01 -
İzlanda, AB üyeliğinden vazgeçti!

İzlanda’da koalisyon hükümetindeki merkez sağ partiler Bağımsızlık Partisi ile İlerleme Partisi geçen hafta, ülkenin AB’ye üyelik başvurusunun resmen geri çekilmesine karar verdi. İlerleme Partisi üyesi, İzlanda Dışişleri Bakanı Gunnar Bragi Sveinsson’ın bu hafta parlamentoda müzakere sürecine resmen son verme kararını açıklaması öngörülüyor.

İzlanda hükümeti daha önce, müzakere sürecine devam edilip edilmemesi gerektiğinin sorulacağı bir referanduma kadar AB’ye üyelik sürecini askıya aldığını açıklamıştı.

2009’DA BAŞVURMUŞTU

AB üyeliğine 16 Temmuz 2009’da başvuran İzlanda, Brüksel ile müzakerelere 27 Temmuz 2010’da başlamıştı. İzlanda’da 2013 yılında yapılan genel seçim sonrası göreve gelen Bağımsızlık Partisi ile İlerleme Partisi koalisyon hükümeti, ülkenin AB üyeliğine karşı olduklarını bildirerek, 13 Eylül 2013 tarihinde AB üyelik sürecini askıya alma kararı verdiler. Bu kararda Brüksel’in talebi doğrultusunda ülkede son yıllarda uygulanan kemer sıkma politikaları ile halkın yüzde 70’ine yakınının ülkenin AB müzakere sürecinin devamı için referanduma gidilmesi görüşü etkili oldu.

Koalisyon hükümeti geçen hafta üyelik başvurusunu resmen geri çekmeye karar verirken, konuyla ilgili kanun tasarısının bu hafta parlamentoda kabul edilmesi bekleniyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more