Kabil’deki İngiliz Büyükelçiliği aracına intihar saldırısı

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki İngiliz Büyükelçiliği'ne ait bir araca intihar saldırısı düzenlendi

Kabil’deki İngiliz Büyükelçiliği aracına intihar saldırısı

BBC’nin haberine göre, motosikletli bir intihar komandosunun İngiliz Büyükelçiliği’ne ait bir araca çarparak kendini havaya uçurduğunu ve en az 35 yaralı ile 5 Afgan sivilin öldüğünü bildirdi.

Patlamanın çok güçlü olduğu ve Kabil’in tamamından duyulduğu, patlamanın ardından büyük bir duman bulutunun yükseldiği de gelen bigiler arasında.

İngiliz Büyükelçiliği’nden bir sözcü de “Büyükelçilik aracına saldırı düzenlendi. Yaralılar var. Afgan makamlarıyla birlikte çalışıyoruz” dedi.

Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Eyüp Salangi de Twitter’dan yaptığı açıklamasında bunun motosikletle düzenlenmiş bir intihar saldırısı olduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz pazartesi günü de Kabil’de Amerikan askerlerinin aracına bombalı saldırı düzenlenmiş ve olayda iki Amerikan askeri yaşamını yitirmişti.

Ülkenin doğusundaki Paktika kentinde ise pazar günü bir voleybol maçı sırasında düzenlenen intihar saldırısında 57 kişi yaşamını yitirmişti.

Gelecek ay çok sayıda yabancı askeri birliğin Afganistan’dan ayrılacağı ve bu saldırının Taliban güçlerinin bir gövde gösterisi olduğu iddia ediliyor.

Yaklaşık 12 bin NATO askerinin ise, 1 Ocak itibariyle Afgan güvenlik güçlerini eğitmesi planlanıyor.

Voleybol maçında intihar saldırısıVoleybol maçında intihar saldırısı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...