Sözcü Plus Giriş
GALERİ 'Kara Cuma' bu sene sönük geçti!.. 28 Kasım 2014 14:05
1 ABD genelinde olduğu gibi New York kentinde de Şükran Günü’nün sona ermesiyle başlayan ucuzluklarla birlikte insanlar mağazalara alışveriş yapmaya koştu.
2 Amerikalıların ‘Black Friday’ diye adlandırdıkları ‘Kara Cuma’da, New Yorklular mağazaların kapılarını açacağı sabah 05.00’i beklemeden, Perşembe akşamının erken saatlerinden itibaren, dünyanın önde gelen moda mağazalarının pahalı ürünleri, elektronik aletler, kullanılmış giyim eşyaları, antika mobilya, kitap ve akla gelebilecek her türlü ürünü indirimli satın alabilmek için sokaklarda kuyruklar oluşturdu.
3 Çadırını, battaniyesini ya da portatif sandalyelerini kapan New Yorklular, kimi ürünlerin yarıdan ucuz fiyata satıldığı ‘Kara Cuma’da, indirimli ürün fırsatından yararlanabilmek için mağaza kapılarında sabahlamayı göze aldı.
4 Yüzde 70’lere varan indirimlerde elektronik eşyalara yoğun ilgi gösterilirken, genellikle olduğu gibi plazma televizyonlar, bilgisayarlar, yeni model DVD kayıt cihazları, video oyunları en çok satılan ürünler arasında yer aldı.
5 ABD Ulusal Perakendeciler Federasyonu, yaşanan ekonomik krize karşın, yalnızca ‘Kara Cuma’ günü 437 milyon dolarlık alışveriş yapılmasının beklendiğini açıkladı.
6 Neden ‘kara’ Cuma ?

ABD’de Kasım ayının son Perşembeleri kutlanan Şükran Günü’nün ertesi gününe ‘Kara Cuma’ deniyor ve yılın en yoğun alışveriş yapılan günü olarak biliniyor. Bir görüşe göre bugüne ‘kara’ denmesi, işyeri sahiplerinin zararı kırmızı, kârlarını siyah kalemle yazmalarından ve yılın ilk kârını bugün yapmaya başlamalarından kaynaklanıyor.
7 Küresel ekonomik kriz ABD’de iç turizmi de olumsuz etkiledi. Turizm gelirleri ve ziyaretçi sayısıyla dünyanın en önemli turistik şehirlerinden biri olan New York’ta, “Şükran Günü” turizm gelirleri ve ziyaretçi sayısı itibarıyla, geçtiğimiz yıla oranla büyük düşüş yaşandı.
8 ABD’de tatil sezonunun başlangıcı sayılan “Şükran Günü” nedeniyle kentte turizmin canlanmasını bekleyenler büyük hayal kırıklığı yaşadı.
9 Her yıl şükran günü tatili nedeniyle yüzbinlerin akınına uğrayan New York şehrinde beklenen olmadı.
10 Havayolu şirketleri ve havaalanlarında her yıl yaşanan “Şükran Günü tatili” izdihamı bu yıl yaşanmadı, tatil sezonunun başlamasıyla birlikte artan uçak seferlerindeki gecikme ve iptaller ise bu yıl neredeyse yok denecek kadar azdı.
11 'Kara Cuma'dan diğer görüntüler...
12
13
14
15