Kara Cuma’ya Ferguson boykotu

ABD'de siyahi genç Michael Brown'un öldürülmesine tepki gösteren grup, Kara Cuma'yı protesto etmek için alışveriş yapmama çağrısında bulundu

Kara Cuma’ya Ferguson boykotu

Kuzey Amerika’da birçok ülkede alışveriş çılgınlarının her yıl sabırsızlıkla beklediği ve teknolojiden kozmetiğe, tekstilden dekorasyona her ürünün bir günlüğüne indirimli olarak satıldığı Kara Cuma bu yıl sönük geçiyor.

ABD’nin Ferguson kentinde, Ağustos ayında silahsız siyahi genç Michael Brown’u öldüren polis Darren Wilson’ın yargılanmamasına tepki gösteren eylemciler, Kara Cuma’da alışveriş yapılmaması yönünde çağrıda bulundu.

'Kara Cuma' bu sene sönük geçti!..‘Kara Cuma’ bu sene sönük geçti!..

Özellikle Michael Brown’un öldürüldüğü St.Louis kentinde bulunan ABD’nin büyük süpermarket zinciri Wal-Mart’a giden protestocular, mağazaların içerisinde slogan atarak davaya dikkat çekmeye çalıştı.

Mağazalarda kısa bir süre geçiren eylemciler, olaysız bir şekilde dağıldı. Çevrede polis araçlarının da görüldüğü protestolar sırasında, hiç kimse gözaltına alınmadı.

ABD ‘li siyah yönetmen Ryan Coogler’ın kurduğu ”İnsan Hakları için Karartma” adlı grubun kampanyasında, her yıl kasımın dördüncü perşembe günü kutlanan Şükran Günü’nden bir gün sonra, indirimli alışveriş çılgınlığının yaşandığı ‘Kara Cuma’ (Black Friday) olarak anılan günde alışveriş yapılmaması istendi.

Sosyal medya üzerinden, “adil olmayan ölümleri protesto” amacıyla gerçekleştirildiği belirtilen kampanyanın bildirisinde, ”Oscar Grant, Eric Garner, Ezell Ford, John Crawford ve Michael Brown gibi ölümü polislerin elinde olan insanların yasını tutuyoruz.” ifadesine yer verildi.

ABD'de ABD’de “kara cuma” çılgınlığı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...