Katalanların yüzde 80’i bağımsızlığa ‘Evet’ dedi

İspanya’ya rağmen dün düzenlenen resmi olmayan halk oylamasında Katalanların yüzde 80,76’sı bağımsızlığa ‘Evet’ dedi

Katalanların yüzde 80’i bağımsızlığa ‘Evet’ dedi

Katalonya Özerk Yönetimi (Generalitat) Başkanı Artur Mas, oy kullanma hakkı olan 5,4 milyon Katalandan, 2 milyon 250 bin insanın oy kullanmasını “büyük başarı” olarak değerlendirdi.

Madrid yönetimi ise, oylamanın geçerli olmadığının altını çizerek, bu “kandırmacaya” halkın büyük çoğunluğunun katılmak istemediğini ifade etti.

“Katalonya'nın bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusuna ‘Evet' diyenlerin oranı yüzde 88,44'ü bulurken, bu devletin bağımsız olmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 80,72 civarında çıktı. Katalonya'nın bağımsızlığına ‘Hayır' diyenlerin oranı yüzde 4,55'te kaldı.

Katalonya'da sonuçlar bekleniyorKatalonya’da sonuçlar bekleniyor

Katalan Parlamentosu'ndaki ayrılıkçı partiler CiU, Esquerra, ICV ve CUP, iki sene önce kendilerine oy veren 2,1 milyon insanın sandığa gitmesini “başarı” sayıyor.

Öte yandan İspanya İstatistik Enstitüsü'ne (INE) göre, Katalonya'da 6 milyon 228 bin seçmen bulunuyor. Bu rakamlar çerçevesinde, Katalanların yüzde 32,8'inin oy kullandığı tahmin ediliyor.

İspanya devletinin şiddetle karşı çıktığı ve Anayasa Mahkemesi tarafından yasadışı ilan edilen halk oylamasında, resmi görevlilerin yerine 40 bin gönüllü Katalan görev yaptı.

Katalonya'dan referandum kararıKatalonya’dan referandum kararı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...