Katalonya’da sonuçlar bekleniyor

Katalonya'da İspanya tarafından yasadışı olarak ilan edilen bağımsızlık oylaması olaysız sona erdi.

Katalonya’da sonuçlar bekleniyor


İspanyol hükümetinin tüm engelleme çabalarına rağmen gerçekleşen referanduma katılım yüksek oldu. İspanya'nın Katalonya bölgesinde ikametgah eden 16 yaşından büyük toplam 5,7 milyon kişinin katılım hakkı olan oylama için Katalanlar sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu. Oylamaya ayrıca Katalonya dışında yaşayan 220 bin Katalan için de sandıklar kuruldu.

Katalanlar sandık başındaKatalanlar sandık başında

İspanyol hükümetinin yasaklamasına maruz kalan oylama için yeterli okul ve sandık bulunamaması yüzünden oy kullanma merkezlerinin önünde bazı kişiler saatlerce sıra gelmesini bekledi. Anayasa Mahkemesi'nin yasaklamasına rağmen bunun bir demokratik hak olduğunu savunan Katalonya Özerk Yönetimi oylama için yaklaşık 40 bin gönüllü görevlendirdi. Oylamaya katılanlara “Katalonya’nın bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusu yöneltildi. Buna “Evet“ cevabı verenlerin bu kez de “Bu devletin bağımsız olmasını istiyor musunuz?” tarzında ikinci bir soruya cevap vermesi istendi.

İspanya'nın Bilal'i gözaltına alındıİspanya’nın Bilal’i gözaltına alındı

Yerel saat ile 13.00'de (TSİ 14.00) katılımın yüzde 20'leri geçtiği ve yaklaşık 1 milyon 150 bin Katalan'ın oy kullandığı açıklandı. Katalonya’daki referandum yerel saat ile 20.00’de (TSİ 21.00) sona erdi. Oyların sayım işleminin Pazartesi günü 10 Kasım tarihinde tamamlanarak kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Katalonya'dan referandum kararıKatalonya’dan referandum kararı

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un Anayasa Mahkemesi tarafından yasadışı ilan edilen oylamanın tamamlanmasından sonra kamuoyuna bir açıklama yapması bekleniyor. Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Artur Mas ise Anayasa Mahkemesi'nin aldığı yasaklama kararına baş kaldırarak “Savcılık bir suçlu arıyorsa o benim” dedi. Mas, oyunu verdikten sonra gazetecilerin karşısına geçerek Başbakan Rajoy'u demokrat olmamakla suçladı. Referanduma karşı çıkan muhalefet partilerine de çatan Artur Mas, “Onların çabaları bizi yolumuzdan etmeyecek” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...