Katalonya’dan referandum kararı

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Artur Mas, 9 Kasım'da bağımsızlık yanlısı referandumun yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Katalonya’dan referandum kararı

Barcelona’daki Katalonya Başkanlık binası “Palau de la Generalitat”da yapılan imza törenine Mas’ın yanı sıra Katalan Parlamentosu Başkanı Nuria de Gispert, Katalan hükümetine dışarıdan destek veren Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) lideri Oriol Junqueras, bağımsızlık yanlısı girişime destek veren diğer siyasi partilerin liderleri ve özerk yönetim hükümetinden bazı yetkililer katıldı.

İmza sonrasında konuşma yapan Mas, Katalanlara Katalanca, İspanyollara İspanyolca ve Avrupalılara İngilizce seslendi. Referandumun yasal yollardan gerçekleşmesi için İspanyol hükümeti ile son ana kadar müzakere yapmak ve anlaşmaya varmak arzusunda olduklarını ancak hiçbir zaman dinlenmediklerini söyleyen Mas, “Katalonya, konuşmak, oy kullanmak, karar vermek ve sesinin duyulmasını istiyor” dedi. Katalonya’nın İspanya ile uzun bir geçmişinin ve bağının olduğunu, bunu gelecekte de devam ettirmek istediklerini kaydeden Mas, “oy kullanmak, konuşmak istiyoruz” çağrısını birçok kez yineledi.

İskoçya referandumu sosyal medyayı salladı!İskoçya referandumu sosyal medyayı salladı!

Katalonya’nın 7 asırdır kendi yönetimini savunduğunu ve kendisinin 129. Katalan başkanı olduğunu vurgulayan Mas, “Katalanlar uzun yıllar, bu büyük Katalonya anını görmek istedi. Buraya kadar gelmemize yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Bugün, her zaman hatırlayacağımız bir gün olacak” şeklinde konuştu. Katalan başkanı, bağımsızlık sürecinin “yasal temellere saygı, diyalog arayışı, siyasi uzlaşma ve geniş sosyal refaha” dayandığını ifade etti.

İmzaladığı kararnameye saygı gösterilmesi gerektiğini savunan Mas, Avrupalı liderlere yönelik ingilizce yaptığı konuşmada da Katalan parlamentosunun 3’te 2’sinin referandumu istediğini, bu yüzden referanduma ilişkin kararnameyi imzaladığını belirterek, “Uluslararası sorunların en medeni şekilde çözümlenmesini sağlayan şeyin demokrasi olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

İskoçya bağımsızlığa 'hayır' dedi!İskoçya bağımsızlığa ‘hayır’ dedi!

Konuşma sonrasında Mas ve imza törenine katılan diğer siyasi liderler, Palau de la Generalitat binasından çıkarak, meydanda kendilerini bekleyen, “bağımsızlık” sloganları atan kalabalığı selamladı. Meydanda “bağımsızlık” yazan bir pankart açılırken, “Yaşasın Katalonya” sloganları atıldı.

Kararnameye göre, 9 Kasım’da yapılmak istenen referandumda, Katalanlara iki şıklı soru yöneltilip, ilkinde “Katalonya’nın bir devlet olmasını istiyor musun?” sorusu sorulup, buna “evet” cevabı verenler için “Bu devletin bağımsız olmasını istiyor musun?” sorusu yöneltilecek.

İskoç lider istifa ettiİskoç lider istifa etti

Öte yandan Çin’de resmi ziyarette olan ve bu gece Madrid’e dönecek olan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, daha önceden birçok kez açıkladığı gibi Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı referandumu engellemek için hükümet olarak Katalonya’daki yeni yasa ve Mas’ın imzaladığı kararnameye ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne itiraz da bulunacak. Başbakan Rajoy, pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nu acil toplayarak, Anayasa Mahkemesi’ne itirazını yapacak.

İspanya Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Soraya Saenz de Santamaria ise bugün bazı bakanlar ve müsteşarlarla toplantı yaparak, Katalonya’da girişimler karşısında mevcut yasal durum hakkında Devlet Konseyi kurumundan bilgi isteyecek. İspanyol hükümetinin yapacağı itiraz sonrasında Anayasa Mahkemesi’nin Katalonya’da 9 Kasım’da öngörülen referandumu iptal etmesine kesin gözüyle bakılırken, Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşları, şimdiden Anayasa Mahkemesi’nin iptali durumunda Katalan halkını meydanlara çıkıp, gösteri yapmaya çağırdı.