Reklamsız Sözcü

Kıbrıs için çapraz görüşmeler başlıyor

TÜRKİYE ve KKTC, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Yunanlı mevkidaşı Evangelos Venizelos’un kararlaştırdığı Kıbrıs konusundaki çapraz müzakerelere hazırlanıyor.

12:23 -
Kıbrıs için çapraz görüşmeler başlıyor

KKTC adına Atina'da 27 Şubat'ta temaslarda bulunacak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun müzakerecisi Kudret Özersay dün Ankara'da Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Kıbrıs sorununu masaya yatırdı.

Kıbrıs'ta Türkiye ve Yunanistan'ın da katılacağı çapraz müzakereler 27 Şubat'ta eş zamanlı ve eş seviyeli başlayacak. Bu çerçevede KKTC'nin müzakerecisi Doç. Dr. Kudret Özersay Atina'da, Rum lider Nikos Anastasiadis'in müzakerecisi Andreas Mavroyannis de Ankara'da temaslarda bulunacak.

Rum temsilci ile Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu görüşecek. KKTC'nin temsilcisi Kudret Özersay'ı ise, ise Atina'da Yunan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anastassis Mitsialis karşılayacak.

Özersay ile Sinirlioğlu hem Atina ziyareti sırasında gündeme getirilecek konular, hem de Rum müzakereci Mavroyannis'in Ankara'dan talep edeceği konuları ele aldı.

RUMLAR MARAŞ’I İSTEYECEK

Çapraz müzakereler yarım asırdır devam eden Kıbrıs müzakere tarihinde bir ilk olacak. Rum temsilcinin Ankara'dan talep listesinde birinci sırada Kıbrıs'ta 1974'ten bu yana kapalı tutulan Maraş kentinin güven artırıcı tedbirler çerçevesinde iadesi bulunuyor.

Türkiye ve KKTC bugüne kadar Maraş'ın kapsamlı çözümün ve toprak konusunun bir parçası olduğunu savunuyordu. Rum temsilcinin Ankara temaslarında doğu Akdeniz'de gerginliğe neden olan doğalgaz konusunun da ele alınacağı belirtiliyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more