Reklamsız Sözcü

Kıbrıs’ta tek devlet tek vatandaşlık

Kıbrıs’ta tıkanma aşamasındaki müzakerelere ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın müdahale etmesinin ardından, BM yeni bir ortak metin masaya koydu.

android-time 12:59
Kıbrıs’ta tek devlet tek vatandaşlık
Kıbrıs’ta tıkanma aşamasındaki müzakerelere ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın müdahale etmesinin ardından, BM yeni bir ortak metin masaya koydu.

Hürriyet’in haberine göre Kıbrıs'ın temellerini belirleyen BM'nin belgesi, yeni devletin tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek temsiliyete dayalı federal bir yapıda olmasını öngörüyor. KKTC belgeyi incelerken, Rumlar paniğe kapıldı. BM'nin ABD'yle paralel bir şekilde, pazarlık şansı bırakmadan ortaya koyduğu belge, bir buçuk yıldır askıda bulunan müzakereleri yeniden başlatmayı amaçlıyor. Belgede Kıbrıslı Türklerin egemenlikle ilgili kaygıları, Rumların da KKTC'nin birleşmeden sonra ayrılacağı endişeleri giderilmeye çalışılıyor.

EGEMENLİK MUĞLAK BIRAKILDI

KKTC'nin egemenlikle ilgili kaygılarını “Taraflardan hiçbiri diğer taraf üzerinde yetki ya da otorite kullanamaz” ve “BM'ye üye ülkelerin sahip olduğu tek egemenliğe sahip olacak” cümleleriyle gideriyor. BM sözleşmesine göre, üye devletler egemenliklerini halklarından alıyor. Bu ifade, Kıbrıs'ta egemenliğin Türk ve Rum halklarından kaynaklandığı anlamına geliyor. Rum tarafı, Kıbrıslı Türklerin egemenliğinin açık bir şekilde yazılmasına şiddetle karşı çıkıyordu. Böylece egemenlik krizi dolaylı bir ifade ile ‘muğlak' bırakıldı. Rumlar ise, Kıbrıslı Türklerin birleşmeden sonra ayrılacağı endişesi taşıyordu. Bu kaygı, “Bölünme ve ayrılık yasaklanır” cümlesi ile giderildi. Belge Güney Kıbrıs'ı telaşlandırırken Rum lider Nikos Anastasiadis, dün Atina'ya gitti.

8 maddede Birleşik Kıbrıs

BM'nin sunduğu 8 madde ve 2 sayfadan oluşan ortak metin müzakerelerin başlangıcında okunacak. BM ve ABD liderlerin önümüzdeki hafta müzakereleri başlatmasını bekliyor. Metnin önemli maddeleri şöyle:

-Yeni devlet siyasi eşitlik temelinde iki toplumlu iki bölgeli federasyona dayalı olacak.
-BM ve AB'nin üyesi olarak tek vatandaşlık, tek temsiliyet ve BM'ye üye ülkelerin sahip olduğu özellikte tek egemenliği bulunacak.
-Egemenlik Kıbrıslı Türk ve Rumlara eşit yayılacak.
-Kurucu devletler yetkilerini federal hükümetten bağımsız kullanacak.
-Birleşik Kıbrıs vatandaşları ayrıca Türk ve Rum kurucu devletinden herhangi birinin vatandaşı olacak.
-Hiçbir taraf diğer taraf üzerinde otorite ve idari yetkiye sahip olmayacak.
-Birleşik Kıbrıs, her iki tarafta eşzamanlı ve ayrı ayrı düzenlenecek referandumdan sonra ortaya çıkacak.
-Başka bir ülke ile herhangi bir şekilde kısmi veya bütün olarak bölünme birleşme ya da ayrılma hakkı yasaklanacak.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more