Reklamsız Sözcü

Kırım’da baskını Berkut yapmış!

Ukrayna’daki ayrılıkçı gerginliğin patlama noktası Kırım’da dün sabaha karşı silahlı ve üniformalı 50 kişi meclis binasını işgal etti. Parlamentoya Rusya bayrağı çekenlerin önceki gün işlerine son verilen ‘Berkut’ polisleri olduğu ortaya çıktı.

12:58 -
Kırım’da baskını Berkut yapmış!

Ukrayna'daki siyasi kriz, başkent Kiev'den Kırım'a taşındı. Kiev'de ülkeyi 25 Mayıs'taki seçimlere götürecek geçici hükümet meclisten güvenoyu alırken, Kırım Bölgesel Parlamentosu silahlı ve üniformalı kişilerce işgal edildi. Sabaha karşı cam kapıları otomatik silahlarla kırıp binaya giren ve tüm kapılara barikat kuran işgalciler, binanın gönderine Rusya bayrağı çekti. Uzun süre kimliği anlaşılamayan işgalcilerin önceki gün Kiev Meclisi kararıyla dağıtılan ‘Berkut' adı verilen özel çevik kuvvet polisi ekibi üyeleri olduğu ortaya çıktı. İşgal haberinin duyulmasıyla meclis binası önüne toplanan Rusya yanlısı Kırımlılar, polisin operasyon yapmasına engel oldu.

Referandum çıkışı

İşgal altındaki Kırım parlamentosundan dün sürpriz referandum kararı çıktı. Kırım Bölge Parlamentosu adına yapılan yazılı bir açıklamada 25 Mayıs'ta yapılacak halkoylamasında Kırım'ın statüsünün değişip değişmeyeceğinin belli olacağı belirtildi. Tarihin Kiev hükümetinin devlet başkanlığı seçimi için belirlediği tarihle aynı olması dikkat çekti. Ancak Kırım Meclisi'nin sadece Rus kökenli üyelerinin katıldığı oturumunda alınan kararın, meşru olup olmadığı tartışmalı. Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov önceki gün ‘Kırım'ın istikrarsızlığa sürüklenen Ukrayna'dan ayrılmasının gündeme gelebileceğini' söylemişti. Önceki günkü olaylarda 2 kişinin öldüğü Kırım'da gerginlik sürerken, polis teyakkuza geçti. Bu arada Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu, Kırım'ın yeni başbakanı olarak Rus Birliği Partisi Başkanı Sergey Aksenov'u seçti. Aksenov ilk açıklamasında, “Viktor Yanukoviç'i yasal başkanımız olarak kabul ediyoruz” dedi.

Rusya'nın koruması altında

‘Firardaki' Viktor Yanukoviç dün ortaya çıktı. Yanukoviç Rus medyasına yazılı bir açıklama yaparak kendini görevden alan parlamentonun kararının “hiçbir meşruiyetinin olmadığını” ileri sürdü ve “Ben, Viktor Fedoroviç Yanukoviç, kendimi Ukrayna'nın resmi devlet başkanı olarak görüyorum” dedi. Yanukoviç en son cumartesi günü bir televizyon kanalına çıkıp “Halkımı çetelerden kurtaracağım” demişti. Yanukoviç'in nerede olduğu ise dün de netlik kazanmadı ama bugün bir basın toplantısı yapacağı iddia edildi. Yanukoviç'in Rusya'dan “kişisel güvenliği için garanti istediği”, Rusya'nın da bu talebi kabul ettiği belirtildi. AP ajansı, Yanukoviç'in Moskova yakınlarındaki bir sanatoryumda olduğunu öne sürdü. Ancak bu haber Kremlin tarafından yalanlandı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more