Sözcü Plus Giriş
GALERİ Korkutan bulutların sırrı 8 Kasım 2014 02:30
1 Avustralya'da nadir görülen bir bulut formu, görenleri büyüledi.
2 Görüntüler, Avusturalya’nın Victoria eyaletinde 3 Kasım’da ortaya çıktı. İlk olarak Victoria’nın doğusunda bulunan Gippsland bölgesinde, öğlen 1 sıralarında görülen bulut formu pek çok kişi tarafından görüntülendi ve sosyal medyada paylaşıldı.
3 Avustralya'da yayın yapan abc.net.au sitesi, Cloud Appreciation Society'nin (Bulut Değerlendirme Topluluğu) bu olaya “Fallstreak Hole” denildiği bilgisini verdi. Nadir yaşanan bu hava olayı, kristalleşen su damlacıklarının bulut tabakasının altına inmesiyle oluşuyor. Ortasından gökkuşağı geçen ve Cennet’e açılan bir kapıyı andıran bulut sonrasında Avustralyalılar kameralarına sarıldı ve görüntüleri sosyal medyada paylaşmaya başladı.
4 Bulut öğlen 1.20 gibi, Leongatha ve Korumburra bölgeleri arasında da görüldü
5 Sosyal medya kullanıcıları bu bulutu fotoğraflayabilmek için hemen evlerinden dışarıya çıktılar.
6 Fallstreak Hole, öğlen 1 sularında oluştu.
7 ‘Lenticular clouds’ veya ‘dağ dalgası bulutu’ adını da alan bu bulutlara ‘mercek bulutları’ denir. Bu bulutlar, genellikle kısa bir süre içinde havada bir değişiklik olmayacağını, havanın güneşli geçeceğini gösterir. Belli bir mesafeden bakıldığında ‘uzay gemileri’ne benzetilebilir. Bu bulutları oluştuğunda, çok fazla sayıda UFO gördüğünü sananlara şaşmamak gerekir.
8 Fotoğraf Senegal ve Mali sınırında oluşan Cumulonimbus bulutları görülüyor. Bu bulutlar genelde şiddetli bir fırtınanın habercisidir. Kısaca CB olarak tanımlanan bulutlar, şimşek, yıldırım, sağanak, gök gürültüsü gibi tüm korkunç hava olaylarının da sebebi.. Pilotlar hiçbir zaman cumulonimbus bulutlarının içine girmez, etrafından dolaşır. Meteoroloji uzmanları ve pilotlar, katil bulutun içine giren bir uçağın sağlam çıkma şansınn yok denecek kadar az olduğunu söyler.
9 Mammatus, "meme bulut" veya "göğüs bulut" anlamına geliyor. Çok geniş alanları kaplayabilen bu tip bulutlar hareketsiz gibi görünse de şiddetli fırtınaların habercisidir.
10 Amerika donanmasına ait F/A-18C Hornet tipi uçağın ses hızını geçtiği anın fotoğrafı çekildi. Uçağın arkasında bıraktıkları jet motoru izi ve nem bulutu.
11 ABD'nin Wyoming eyaletinde meydana gelen supercell (Süper hücre) adı verilen yıldırımlı bir fırtınaya ait bulutlar.
12 Dikey rüzgarların fazla olduğu kuvvetli bir gök gürültülü fırtına bulutlarıdır.
13 Dünyanın en aktif volkanlarından olan Sarychev Peak volkanını patlamasından sonra oluşan dev bulut. Dağ ve çevresindeki hava sıcaklığında ani değişikliklerde ortaya çıkan bu bulutlar nadiren görülüyor.
14 Noctilucent bulutları genelde gün batımından sonra oluşur.
15 Uçakların geride bıraktığı beyaz bulut.
16 ABD Minesota'da görülen Shelf bulutları.. Büyük fırtınanın habercisidir
17 Sahra Çölü üzerinde görülen Jet stream bulutları. Hızlı hareket eden hava akımı nedeniyle gerçekleşir.
18 Altocumulus bulutları, genellikle gölgeli, beyaz renge sahiptir.
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29