Sözcü Plus Giriş

Kraliçe ve Prenses’in maaşları kesildi

İspanya Kralı Juan Carlos, eşi Kraliçe Sofia ve gelini Prenses Letizia'nın 'maaşlarını' ilk kez açıkladı.

15:12 -
Kraliçe ve Prenses’in maaşları kesildi

Küçük kızı Prenses Cristina'nın 8 Şubat'ta ‘kara para aklama ve vergi kaçakçılığı' soruşturmasında sanık olarak mahkemede ifade verecek olmasıyla saygınlığı ve imajı büyük darbe yiyen İspanya Kralı Juan Carlos, Kraliyet ailesinin ‘gizlilik geleneğini' yıkıp eşi Kraliçe Sofia ve gelini Prenses Letizia'nın ‘maaşlarını' açıkladı.

Böylece 1975'ten beri tahtta olan Kral Juan Carlos, ilk kez Kraliyet ailesinin kazançlarını kamuoyuna açıklamış oldu. Ayrıca Kral'ın yine ilk kez Kraliçe Sofia ve Prenses Letizia'nın ‘maaşlarını sabitlemesi' de dikkat çekti.

Kararda, Prenses Cristina'nın eşi Urdangarin'le ortaklaşa kurduğu Aizoon adlı aile şirketi aracılığıyla vergi kaçakçılığı, kamu fonlarını zimmete geçirme ve kara para aklama gibi suçlar işlemekle itham edilmesinin etkili olduğu yorumu yapıldı.

Kraliyet Sarayı Zarzuela'dan yayınlanan açıklamaya göre, Kraliçe Sofia 2014'te 131.739 euro kazanacak. Bunun 63.234 euro'sunu şahsi maaşı olarak alan Kraliçe, geri kalanını ise resmi görevlerindeki harcamalarında kullanacak.

İspanya tahtının varisi Prens Felipe'nin eşi Prenses Letizia ise şahsi harcamaları için 49.182 euro ve resmi harcamaları için ise 53.282 euro alacak.

Daha önceden hem Kraliçe Sofia hem de Prenses Letizia'ya sadece ‘harcama' parası verilirken, bunun yıllık toplamının kaç euro'yu bulduğu kamuoyuna açıklanmıyordu. Dolayısıyla 2014'te Kraliçe Sofia ve Prenses Letizia'nın ‘maaşları sabitlenmiş' oldu.

Kral Juan Carlos ise yıllık 140.519 euro maaş alacak. Kral'a resmi görevlerinden doğan harcamaları için ise 68.505 euro tahsis edilecek. Veliaht Prens Felipe'nin de Kral'ın yarısı kadar ‘maaş' alacağı belirtildi.

Bu arada Kraliyet ailesinin devlet bütçesinden 2014'te 7.7 milyon euro alacağı ve bunun 2013'e kıyasla yüzde 2'lik bir düşüş içerdiği de kaydedildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more