Reklamsız Sözcü

Kuzey Kore’den Rusya’ya üst düzey temsilci

Kuzey Kore'nin Rusya ile ilişkileri güçlendirmek amacıyla yakında üst düzey bir temsilcisini bu ülkeye göndereceği bildirildi

15:53 -
Kuzey Kore’den Rusya’ya üst düzey temsilci

Kore Merkez Haber Ajansı, Kore İşçi Partisi Sekreteri Choe Ryong-hae’nin yakın bir tarihte Rusya’ya gideceğini duyurdu. Ziyaretin tam olarak hangi tarihte yapılacağı açıklanmadı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Trutnev, nisan ayında Kuzey Kore’yi ziyaret etmiş, geçen ay da Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Su-yong mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmüştü. İki ülke arasında son dönemlerde yapılan ziyaretlerin taraflar arasında ekonomik ilişkilerin artırılması yönünde etki yapması bekleniyor.

Pyongyang ve Moskova arasındaki ilişkiler 1948’de başlamasına rağmen Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra iki ülke arasındaki ilişkilerde önceki döneme göre gerileme görülmüştü.

Bu arada, Myanmar’daki Doğu Asya Zirvesi’ne katılan Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Keqiang, Çin hükümetinin Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması taahhüdünü yineledi. Pekin yönetimi, Güney ve Kuzey Kore, ABD, Japonya ve Rusya ile yarımadadaki tartışmalı sorunların çözümü ve yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması için görüşüyor.

Kuzey Kore, ülkesinin nükleer silah geliştirilmesi ve füze test çalışmalarına karşı çıkan BM’yi eleştiriyor. Pyongyang yönetimi, BM’nin yaptırımlarına rağmen Kore yarımadasının doğusundaki sularda balistik füze denemeleri yapıyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more