Sözcü Plus Giriş

Mecliste oğlunu çalıştıran vekile ceza!

Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Harald Güller, üvey oğlunu parlamentoda iki ay yanında çalıştırdığı için 180 gün hapis cezasına çarptırıldı.

16:28 -
Mecliste oğlunu çalıştıran vekile ceza!

Almanya’nın Münih kentinde, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Harald Güller, üvey oğlunu yanında çalıştırdığı gerekçesiyle 180 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İKİ AY ÇALIŞTI

Mahkeme cezayı günlüğü 150 euro’dan 27 bin euro para cezasına çevirdi. SPD’li politikacı eşinin ilk kocasından olan oğlunu iki ay Bavyera Parlamentosu’nda yanında çalıştırdı.

Harald Güller’in üvey oğlu, 2009 yılında iki ay boyunca, internet sayfalarını düzenledi ve Güller’in günlük bağlantılarını kurdu. Bunun için kendisine 6 bin 100 euro ödendi. Bu iki aylık çalışma vergilerle birlikte parlamentoya toplam 7 bin 500 euro'ya mal oldu.

BİRİNCİ DERECE AKRABALARIN ÇALIŞMASI YASAK

Bavyera’da 2000 yılından beri milletvekillerinin birinci derece yakın akrabalarını yanında çalıştırmaları yasak.

Güller’in de bu yasayı hazırlayan komisyonda görev aldığı ortaya çıktı. SPD’li Güller mahkemede, “O zamanlar bu yasayı hazırlarken üvey çocukların da yasa kapsamına alınması konusu hiç geçmemişti. Bu nedenle üvey oğlumun birinci derece akraba sınıfına gireceğini düşünemedim. Zaten olay ortaya çıkar çıkmaz bu parayı derhal parlamento kasasına geri ödedim” diye savunma yaptı. Güller’in avukatı temyize gideceklerini belirtti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more