Merkel, Pakistan Başbakanı Şerif ile görüştü

Berlin'deki gerçekleşen görüşme sonrası Merkel ve Şerif, gazetecilerin sorularını yanıtladı

Merkel, Pakistan Başbakanı Şerif ile görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, temaslarda bulunmak üzere ülkesine gelen Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile görüştü.

Angela Merkel'in smileyini yaptılarAngela Merkel’in smileyini yaptılar

Almanya Şansölyesi Merkel, Pakistan ile ekonomik ve eğitim konularında sıkı işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.

Merkel, Pakistan ve Afganistan bölgesinde yaşanan terör sıkıntısına da değinerek, ”Taliban ile mücadelenin, Pakistan ve Afganistan’ın birlikte hareket etmesi durumunda mümkün olabileceğini biliyoruz. Bu sayede de barış ve istikrar sadece Pakistan’da değil Afganistan’da da sağlanabilir” dedi.

Obama, dünya liderleriyle Ebola'yı ve IŞİD'i görüştüObama, dünya liderleriyle Ebola’yı ve IŞİD’i görüştü

 

Başbakan Merkel, NATO’nun Afganistan’dan çekilmesi sonrası Almanya’nın yeni misyonu “İstikrarın Desteklenmesi” (Resolute Support) ile yer alacağına işaret ederek, ”Afganistan’da ABD ve diğer partner ülkelerle birlikte ana sorumluğu almaya devam edeceğiz” dedi.

Angela Merkel Ukrayna’daki durumla ilgili de Rusya’ya karşı yeni bir ekonomik yaptırımı öngörmediklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

Merkel, Kırımoğlu ve yerel idarecilerle görüştüMerkel, Kırımoğlu ve yerel idarecilerle görüştü

 

”Minsk anlaşmasına tam uyulmadığı için memnun değiliz. Örneğin tam bir ateşkes sağlanmadı. Tüm bunları Ukrayna ve Rusya devlet başkanlarıyla görüşüyorum. Şu anda ekonomik bir yaptırım planlanmıyor. Şu anda insanların kışı atlatabilmeleri ve ateşkes ile insani yardım konuları öne çıkıyor.”

Pakistan’ın Hindistan ile diyaloğunun artmasını da umduklarını ifade eden Merkel, bölgenin istikrarı için Avrupa ve Almanya’nın yüksek ilgisi olduğunu kaydetti.

Merkel ayrıca Pakistan’ın Avrupa’ya yaptığı tekstil ihracatını destekleyeceklerini vurgulayarak, AB ile Pakistan arasında serbest ticaret anlaşmasının söz konusu olabileceğini ifade etti.

Navaz Şerif de Almanya’da Angela Merkel ile bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğunu belirterek, iki ülke arasında eğitim ve enerji sektöründe daha sıkı işbirliği yapmak istediklerini ve Alman iş adamlarını ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

Şerif, Almanya’nın Pakistan’ın en büyük dördüncü ticari partneri olduğunu ifade ederek, Almanya’daki imkanların Pakistan’da da olması için gayret gösterdiklerini belirtti.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...