Reklamsız Sözcü

Merkel’den 7’li ultimatom

BAŞBAKAN Erdoğan'ın Almanya gezisi, her ne kadar basın toplantısında gülücükler atsa da, bu kez çok zor geçti.

android-time 10:04
Merkel’den 7’li ultimatom
BAŞBAKAN Erdoğan'ın Almanya gezisi, her ne kadar basın toplantısında gülücükler atsa da, bu kez çok zor geçti.

Ali GÜLEN / FRANKFURT- SÖZCÜ

Özellikle ikili görüşmelerde, Almanya Başbakanı Merkel’in “yumuşak üsluplu Demir Lady” tavrı, Başbakan Erdoğan’a zor anlar yaşattı.

Bu durum basın toplantısına da yansıdı. Başbakan Merkel ortak basın toplantısanda açıkça, “Bu ülkedeki Türkler’in başbakanı benim” ve “AB konusunda biz ne zaman hazır olduğunuza karar veririz” dedi, Erdoğan da bunları gülümseyerek dinledi.

CÜZDAN YOK, SCHEISSE…

Bu arada, ziyaretin ardından en ilginç tepkilerden biri sosyal medyaya düşen Merkel karikatürü oldu. “Hakikionurlusanatçiler” imzalı karikatürde Merkel çantasını karıştırıyor ve

“Eyvah, cüzdan yok” diyor.

SÖZCÜ’nün ulaştığı çok özel bilgilere göre, Başbakan Merkel ile Erdoğan buluşmasında, Almanya Başbakanı’ndan 5 konuda ultimatom gibi sözler geldi.

İŞTE ERDOĞAN’A SUNULAN ŞARTLAR

İkili ilişkiler, Suriye ve AB üyeliği gibi ana konuların konuşulduğu toplantıda, Alman tarafı şu başlıkları öne çıkardı;
1) Demokrasi sadece sandık değildir, Gezi Parkı eylemleri de, demokratik bir hakkın kullanılmasıdır. Protesto hakkına karşı saygılı olun.
2) Buradaki Türkler’in başbakanı benim. Oy hakkı olabilir ancak burayı seçim bölgesi gibi kullanmayın. Demokrasi içinde demokrasi olmaz.
3) Türkiye’deki iç gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Yolsuzlukların üstü örtülmemeli ve şeffaf bir şekilde araştırılmalı.
4) Yargıda bir takım değişiklikler yapılacaksa, bu Avrupa Birliği normlarına uygun yapılmalı. “iktidara özel” değişiklikler olmaz.
5) Hakim ve savcıların vicdan hürriyeti ile yargı bağımsızlığı, 23 ve 24. fasıllara konulacak. Buna göre düzenleme yapacaksınız ve ardından bu fasıllar açılacak.
6) Siz bunları yapacaksınız ama AB ile görüşmelerin ucu yine açık olacak. Biz ne zaman hazır olduğunuza karar verirsek o zaman sizi üye alacağız.
7) Suriye’yle ilgili insani yardımlar ve desteğiniz konusunda hemfikiriz. Ancak El Kaide gibi aşırı örgütlere karşı sınır güvenliği de önemli.

EVET DEDİKTEN SONRA SANDIK…

Ve Tayyip Erdoğan, ancak tüm bunların bir kısmına, açık bir kısmına zımni “evet” dedikten sonra, Almanya’da konsolosluklarda oy kullanma ve ayrıca 7 kentte sandık kurulması hakkını alabildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için startı Almanya’dan veren Erdoğan, yaklaşık 1.4 milyon seçmenin bulunduğu Almanya’yı, İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra en büyük seçim bölgesi olarak görüyor.

BURADAKİ TÜRKLER BENİM VATANDAŞIM

Merkel’in de özellikle bu konu üzerinde durması dikkat çekti. Ortak basın toplantısında Başbakan Merkel açık açık, “Buradaki Türkler’in, burada yaşayan herkesin başbakanı benim. Türkiye’deki seçimlerde insanlar oy kullanabilir. Ancak özellikle Alman vatandaşları ve çifte vatandaşlara sesleniyorum; Sizin başbakanınız benim. Eski ya da yeni Alman, buralı ya da göçmen kökenli fark etmez” dedi.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:4905.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more