Reklamsız Sözcü

Merkel’den yeni ve bağımsız ‘internet’

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Amerikalı eski istihbarat görevlisi Edward Snowden'ın ifşaatlarından sonra, Amerikan denetimindeki mevcut internet altyapısına alternatif, Avrupa merkezli bir internet için bastıruyor.

11:04 -
Merkel’den yeni ve bağımsız ‘internet’

Merkel’in çarşamba günü Paris’e yapacağı ziyarette bu konuyu gündeme geçireceğini söylediği ve “Fransa’yla yüksek seviyeli verilerin korunmasını nasıl devam ettirebileceğimizi görüşeceğiz. Her şeyden öte Avrupalı servis sağlayıcısı şirketlerle, yurttaşlarımıza nasıl güvenlik sağlayabileceklerini, birinin bir elektronik postayı ya da diğer bilgileri Atlantik Okyanusunu dolaşmadan gönderebilmesini konuşacağız” dediği belirtiliyor.

Financial Times, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın da geçen haftaki Washington ziyaretinde Snowden’ın ifşaatları ardından “Karşılıklı güveni yeniden tesis ettik” demesine karşın, Paris yönetiminin Avrupa merkezli internet önerilerine sıcak baktığını vurguluyor.

Ancak haberde görüşlerine yer verilen teknoloji uzmanları Avrupa’da alternatif bir internet altyapısı önerilerinin, internetin nasıl çalıştığını ve bazı ABD’li şirketlerin verileri coğrafi anlamda nerede depolarlarsa depolasınlar ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’e iletmek için yasal zorunlulukları bulunmasını dikkate almadığı uyarısında bulunuyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more