Mısır’da eylemler başladı: 1 ölü, onlarca yaralı

Mısır başkenti Kahire'deki gösterilerde polisin gerçek mermi ile karşılık vermesi sonucu bir kişi öldü, onlarca kişi yaralandı

Mısır’da eylemler başladı: 1 ölü, onlarca yaralı

Başkent Kahire’deki eylemciler, Ain Şams ve El Matariya bölgesinde yönetime karşı gösteriler düzenledi. Gösterilerde polisin gerçek mermi kullanması sonucu ise 1 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre bu sabah da Kahire’de Tuğgeneral Gesr el-Süveyş adlı ordu mensubu, bir otoparkta faili meçhul kişilerce öldürülmüştü. Açılan ateş sonucu olay yerinde bulunan 2 kişi de yaralanmıştı.

Kahire'de bugün yapılması planlanan eylemler için hükümet, sert tedbirler alacağını duyurmuştu. Ayrıca Mısır Polisi, devletin ve hükümetin binalarını korumak için gerçek mermi kullanacağını açıklamıştı.

Aralarında “Darbe Karşıtı Öğrenciler”, “6 Nisan Hareketi”, “Devrimci Sosyalist Öğrenciler”, “Müslüman kardeşler”, “Mısır Selefi Cephesi”nin de bulunduğu birçok grup ve hareket ise 28 Kasım’da büyük bir eylemin yapılması için halka çağrıda bulunmuştu.

Eylemler için 28 Kasım tarihinin seçilmesinde, Mısır'da 3 yıl önce aynı tarihteki parlemento seçimlerinde Müslüman Kardeşler’in desteğini alan Muhammed Mursi’nin başkanlığını yaptığı Özgürlük ve Adalet Partisi’nin çoğunluğu elde ederek Mısır hükümetini kurma başarısını göstermesi olduğu ifade ediliyor.

Mısır'da bina çöktü: 12 ölüMısır’da bina çöktü: 12 ölü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...